Dnes je 19.8.2018, svátek má Ludvík
30°C Dnes 30°C Pondělí 29°C Útery
EUR: 25,815 USD: 22,050 Další měny

Německá média dala USA na první místo v „hanebném olympijském seznamu“

Americká reprezentace obsadila první místo v „černém“ nebo „hanebném medailovém seznamu“ – podle celkového počtu medailí odebraných za doping, píše Die Zeit.

 

                                                          

 

Největším „přínosem" přispěla k tomuto „vítězství" USA sprinterka Marion Jonesová, která byla zbavena hned pěti medailí ze Sydney 2000, mezi nimiž byly tři zlaté, podotýkají autoři článku Paul Blickle a Oliver Fritsch. Původně se předpokládalo, že olympijská medaile se bude dávat sportovci navždy, píše Die Zeit. Všechno se ale už dávno změnilo. Kvůli dopingu museli mnozí sportovci své medaile vrátit, vysvětlují autoři článku Paul Blickle a Oliver Fritsch. Někteří narušitelé se odhalují hned, jako kyrgyzský vzpěrač Izzat Artykov nebo moldavský veslař Sergej Tarnovši. Oba získali v Riu bronz, jejich sláva však netrvala dlouho. Ukázalo se že Artykov bral jed na krysy strychnin.

V některých případech bývá proces odhalování narušení mnohem delší. V tomto týdnu zbavil Mezinárodní olympijský výbor (MOV) Rusko zlaté medaile OH 2008 v Pekingu ve štafetě 4x100. V krvi atletky Julie Čermošanské byly nalezeny anaboliky. Počínaje OH 2004 v Aténách uschovává MOV tisíce krevních zkoušek a vyšetření moči z minulých soutěží a čas od času je ověřuje, píšou novináři. Příčina je v tom, že vyšetřovací metody se stávají stále přesnějšími. A vědci tak nacházejí nové produkty rozpadu. Usnadňuje to odhalování narušitelů. Není pochyb o tom, že za 5 až 10 let usvědčí také někoho z vítězů v Riu. „Sportovcům dávají na srozuměnou: nemyslete si, že jste v bezpečí! Fanouškům dávají na srozuměnou: všechny výsledky se uvádějí bez záruk", píše Die Zeit.

 Paul Blickle a Oliver Fritsch se rozhodli spočítat, kolik medailí bylo olympionikům odebráno, a sestavit „černé pořadí". „To je farmaceutická tabulka, statistika podvodů, seznam jedů a síň hanby", vysvětluje časopis. MOV poprvé testoval sportovce na doping v Mexiku. Členové švédského týmu v moderním pětiboji první, kdo museli své medaile vrátit. V krvi Hanse-Gunnara Liljenwalla našli 0,81 promile alkoholu. Sám sportovec řekl, že dal pár piv, aby se uklidnil. Později se stal antidopingový boj urputnějším, pokračuje Die Zeit. Lyžař Johan Mühlegg, rozený Němec, který zastupoval Španělsko, odevzdal hned tři zlaté medaile ZOH 2002 v Salt Lake City. Ukázalo se, že si dával injekce erythropoetinu. Tuto látku našli také u ruské lyžařky Larisy Lazutinové. meldonia V „černém pořadí" se ocitlo také Německo, píšou autoři. Německý tým v parkurovém skákání musel vrátit zlato, protože v krvi koně olympijského vlajkonoše Ludgera Beerbauma našli zakázané látky. Americkou sprinterku Marion Jonesovou zbavili hned 5 medailí, které dostala v Sydney v r. 2000, mezi nimi byly tři zlaté. Později byla uvězněna za křivou výpověď.

V mnohém právě kvůli ní stojí USA v čele nejen „bílého", ale i „černého" seznamu. V tomto seznamu mají USA sedm odebraných zlatých, jednu stříbrnou a tři bronzové medaile. Připomeneme, že 31. srpna zbavil MOV ruské vzpěračky Naděždu Jevsťuchinovou a Marinu Šainovovou bronzu a stříbra z OH 2008 v Pekingu po opětovné kontrole dopingových vzorků. MOV provedl už dvě vlny opětovné kontroly dopingových vzorků z OH v Pekingu a Londýně. Celkem bylo zkontrolováno 1243 vzorků, z nichž bylo 98 (60 z Pekingu a 38 z Londýna) kladných.

Zadejte si poptávku zdarma, ušetřete až 40% z koncové ceny. Poptejte zdarma jakékoliv služby nebo zboží a získejte nejlepší nabídku! Poptávat můžete cokoliv, např. překlady angličtina, němčina, ruština, cestovní kanceláře, letenky, prodej a pronájem bytů v Praze, Brně, Ostravě, zateplení, stavební firmy, stavební materiál, klimatizace, solární systémy, stavební dozor, tepelná čerpadla, zednické práce, ubytování, jazykové školy, hypotéky, úvěry, reklamní agentury, tiskárny, autobazary, nová i ojetá vozidla a motocykly, náhradní díly, autodoprava, servisy, disky a pneumatiky, LPG, CNG, pojištění, leasing nebo například notářské a advokátní služby a mnoho a mnoho dalších oborů…

Poptávky zdarma se vyplatí, ale pamatujte, že nejlevnější není vždy nejlepší. Vybírejte podle referencí dodavatelů a za své peníze chtějte vždy to nejlepší, co můžete dostat.