Dnes je 19.10.2018, svátek má Michaela
17°C Dnes 14°C Sobota 10°C Neděle
EUR: 25,815 USD: 22,050 Další měny

Výzkumníci jsou v úžasu: Objevili jsme skrytý svět pod Antarktidou!

Pod Antarktidou existuje skrytý svět a výzkumníci odhalili i ohromné mokřiny nacházející se 800 metrů pod ledem. Výzkumné vrty přístupu k pod-ledovcovým ledovým tokům jezera Willans čili projekt (Whillans Ice Stream Subglacial Access Research Drilling – WISSARD) jsou projektem financovaným Národní vědeckou nadací, který výzkumníky přivedl o krok blíže k objevu toho, co vlastně leží pod tím ledem, který pokrývá většinu Antarktidy.

 

                                                             

Jezero Willans leží 800 metrů pod ledem Západní Antarktidy Zprávy o Jezeru Willans, které bylo prvně zjištěno v roce 2007 a pokrývá více než 20 čtverečních mil (52 km2), naznačují, že se nachází pod více než 800 metry ledu v Západní Antarktidě a výzkumníci řekli, že se to velice podobá mokřinám. Výzkumníci doufají, že další studie budou znamenat, že můžeme i pochopit, jak bude stoupat hladina moří a jak se led chová v reakci na globální oteplování.

Výzkumníci jsou nadšeni z bohatého souboru dat o jezeře Helen Amanda Fricker ze Scripps Institutu řekla, že je ohromující to pomyšlení, že ještě před deseti lety lidé nevěděli, že tam takové jezero existuje. Byla to Fricker, která to pod-ledovcové Jezero Whillans v roce 2007 ze satelitu objevila.  Povídala, jak to bylo vzrušující sledovat, jak se ty datové sady o jezeře celou dobu obohacují a dívat se na to, jak jim nová data pomáhají pochopit funkci takovýchto jezer jakožto součásti systému ledovcového pokryvu.

Toto pod-ledovcové jezeru se živí ledem, který má v sobě malý podíl mořské vody z pradávných mořských sedimentů, které jsou na mořském dně tohoto jezera. Voda jezera se periodicky vylévá do oceánu skrze kanály, propojené s jezerem, ty však nemají dost energie, aby moc těchto sedimentů pobraly. Nová data povedou k lepšímu pochopení mechanismů fungování Jezera Whillans.

Výzkumníci řekli, že tato nová data by jim měla poskytnout daleko vyšší pochopení mechaniky a biochemie Jezera Whillans. Rovněž se říká, že data by jim měla pomoci zlepšit současné modely a říci jim o jezerních systémech pod ledovci v Antarktidě více, jak interagují s ledem, který je pod povrchem spolu se sedimenty, které se nachází pod tím. V lednu 2013 tři různé články analyzovaly studie poté, co se projektu WISSARD podařilo úspěšně provrtat ledovým příkrovem a dosáhnout pod-ledovcové Jezero Whillans, aby se dostali k určitým vzorkům sedimentů spolu se vzorky vody, která byla izolovaná od jakéhokoliv přímého kontaktu s atmosférou Země po mnoho tisíciletí.

Žurnály Geology and Earth a Planetary Science Letters publikovaly dva nejzajímavější články. Alexander Michud z Montana State University a vedoucí autor řekl, že pochází z 15 palcového vrtného jádra z jezerního sedimentu a že chemie vody spolu se sedimentem se už dají charakterizovat. Jezerní vody převážně pochází z tajícího ledu ze spodku příkrovu zakrývajícího jezero. Výzkumníci zjistili, že voda v jezeře pochází převážně z tajícího ledu v základu ledového příkrovu, který toto pod-ledovcové jezero pokrývá, a je v tom jen velice nepatrný příspěvek mořské vody zachycené v sedimentech pod ledem usazených zde během poslední doby meziledové.

Druhý článek publikoval vedoucí autor Timothy Hodson z Northern Illiois University a v tom se spolu s kolegy podíval na sedimenty ve vrtných jádrech získané z jezera v naději na zjištění více skutečností o ledovcovém pokryvu a jeho vztazích k sedimentům pod ním a o subglaciální hydrologii. Jejich objevy zjistily, že jezero zažilo mnoho povodňových přívalů, ale těm vodním proudům chyběla energie, aby erodovaly rozsáhlé odvodňovací kanály.

                                                           

Výzkumníci dospěli k závěru, že prostředí pod Antarktidou je podobné mokřinám na pobřežních pláních, které se nachází v ostatních částech planety. Antarktida se samozřejmě odštěpila od Gondwany před asi 25 miliony lety; asi 170 milionů let předtím odštěpením byla součástí super-kontinentu Gondwany, než se odtrhla. Výzkumy ukazují, že Antarktida nebyla vždy tím velice suchým a chladným regionem pokrytým ledovým příkrovem, jaký známe. Během své dlouhé historie byla více na severu a to znamená, že si užívala klimatu, které představovalo tropické teploty, což by znamenalo, že byla pokryta lesem a byla domovem mnoha dávných forem života.

Zadejte si poptávku zdarma, ušetřete až 40% z koncové ceny. Poptejte zdarma jakékoliv služby nebo zboží a získejte nejlepší nabídku! Poptávat můžete cokoliv, např. překlady angličtina, němčina, ruština, cestovní kanceláře, letenky, prodej a pronájem bytů v Praze, Brně, Ostravě, zateplení, stavební firmy, stavební materiál, klimatizace, solární systémy, stavební dozor, tepelná čerpadla, zednické práce, ubytování, jazykové školy, hypotéky, úvěry, reklamní agentury, tiskárny, autobazary, nová i ojetá vozidla a motocykly, náhradní díly, autodoprava, servisy, disky a pneumatiky, LPG, CNG, pojištění, leasing nebo například notářské a advokátní služby a mnoho a mnoho dalších oborů…

Poptávky zdarma se vyplatí, ale pamatujte, že nejlevnější není vždy nejlepší. Vybírejte podle referencí dodavatelů a za své peníze chtějte vždy to nejlepší, co můžete dostat.

Kategorie: Koktejl