Jakou bundu vybrat na výlet do hor?

Jakou bundu vybrat na výlet do hor?

Výběr outdoorové bundy na hory není snadná záležitost. Jako funkční svrchní vrstva musí ochránit naše tělo před nepřízní počasí, ale to není zdaleka všechno. Z jakých typů bund můžeme vybírat a co při výběru zvážit?

Zatímco ve městě oslňují elegancí naše pánská saka a dámské kardigany, do přírody je potřeba se vybavit kvalitní bundou. Outdoorové obchody nás zahltí pojmy jako softshell, hardshell, membrána… Pojďme si ujasnit nejdůležitější hlediska pro výběr bundy.

Základní otázku, kterou si musíme při výběru bundy (stejně jakéhokoli jiného vybavení) položit, je: K čemu bundu potřebuji? Je potřeba vědět, jaké vlastnosti od ní očekávám a kolik jsem ochotný investovat.

Základní typy outdoorových bund

Větrovka je označení pro lehkou skladnou bundu, která by neměla chybět v batohu na žádném výletě. Její hlavní funkcí je ochrana proti větru, který vlivem tzv. wind-chill efektu velmi snižuje tepelný komfort těla.

Softshellová bunda je poměrně univerzální kousek, který ochrání před větrem a drobnou přeprškou. Její hlavní výhodou je velká prodyšnost, díky níž se v bundě tělo zbytečně nezapařuje. Hodí se na aktivní pohyb v chladnějších měsících roku.

Hardshell je označení pro bundu, která slouží jako brnění před tím nejhorším nečasem. Je vyrobená z odolného materiálu, který nepromokne a odolá větru.

Zateplovací bundu využijeme především v zimních měsících. Tepelný komfort zajišťuje izolační vrstva v podobě peří či umělých vláken.

Hybridní bundy jsou na trhu hitem posledních pár let. Jsou to technicky sofistikované kousky, které kombinují různé funkční materiály v různých partiích těla.

S membránou nebo bez?

Pokud hledáme bundu, která nás ochrání před deštěm, je potřeba si dát pozor na zapeklité názvosloví outdoorových výrobců. Bunda s označení vodoodpudivá (technologie DWR: Durable Water Repellancy) ochrání před lehkou přeháňkou, ale neodolá dlouhotrvajícímu dešti. U kvalitní nepromokavé (hardshell) bundy proto hledíme hlavně na hodnotu vodního sloupce (tlak vody, který tkanina vydrží, kvalitní kousky začínají na 10 000 mm), ale také na hodnoty paropropustnosti či prodyšnosti (vhodné jsou kousky od 10 000 g/m²/24h), abychom se v bundě příliš nezapařovali.  

Levnou variantou nepromokavého oblečení jsou bundy či kalhoty se zátěrem (většinou polyuretanovým), které ale mají velmi nízkou prodyšnost a kratší životnost, na jednodenní výlety pro sváteční turisty však zcela postačí. Kvalitní outdoorové nepromokavé oblečení využívá sofistikované membránové technologie typu Gore-tex, Dermizax, Pertex Shield+, BlocVent, Gelanots apod. a ocení ho horalové, kteří vyráží celoročně na přechody hor, horské výstupy atd.

U nepromokavé bundy hledíme nejen na hodnotu vodního sloupce, ale také paropropustnosti (příp. prodyšnosti).
U nepromokavé bundy hledíme nejen na hodnotu vodního sloupce, ale také paropropustnosti (příp. prodyšnosti).

Existuje univerzální bunda?

Bundu je potřeba dobře vyzkoušet – jestli vám sedne střih, nevyhrnují se rukávy, kapuce neklouže z hlavy… K důležitým detailům patří i počet a rozmístění kapes, odvětrávací otvory v podpaží či možnosti stahování kapuce, spodního lemu či rukávů. V neposlední řadě se vám bunda musí líbit! Pamatujte, že černá klasika je sice elegantní, ale na horách jsou jasné barvy naopak výhodou, protože jsou na sněhu a v terénu dobře vidět.

Pokud hledáte záložní bundu, která bude většinu času čekat v batohu na déšť, zamyslete se taky nad hmotností. Ultralehké bundy dokážou svou váhu stlačit i k 300 gramům, takže je na zádech takřka neucítíte.

No a to nejdůležitější nakonec? Žádná úplně univerzální bunda neexistuje. Hledání ideálního všestranného kousku oblečení je vždycky trnitá cesta kompromisů a nejspíš stejně dojdete k závěru, že váš outdoorový šatník bude nakonec čítat bund několik. Hlavně, ať vám dělá radost při co nejvíce horských dobrodružstvích!

Další zajímavé kousky pánského oblečení najdete na https://modivo.cz/m/panske.html 

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: