Ve Spojených státech se rychle šíří potenciálně smrtelná houbová infekce

V USA rychle přibývá infekcí obávanou kvasinkou Candida auris. Tato potenciálně smrtící houbová infekce se navíc stává rezistentní vůči všem současným lékům.

26.03.2023 - Stanislav Mihulka



Odborníci na rezistentní infekce již několik let varují před kvasinkou kandidou (Candida auris), která se šíří po světě a vyvolává nebezpečné a stále častěji i rezistentní houbové infekce. Podle nové studie, kterou nedávno publikoval vědecký časopis Annals of Internal Medicine, se kvasinka v USA šíří stále rychleji a roste i její míra rezistence.

Meghan Lymanová z amerických Středisek pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a její kolegové analyzovali případy onemocnění kandidou ve Spojených státech, mezi lety 2019 a 2021. V tomto období v USA zaznamenali celkem 10 683 případů této nebezpečné infekce. U 3 270 z nich se projevily symptomy onemocnění před diagnostickými testy, zatímco 7 413 případů bylo zachyceno při monitorování lidí bez příznaků choroby.

Stále častější hrozba

Počet onemocnění kandidou v USA rychle přibývá. Mezi lety 2018 a 2019 přibylo 44 procent případů a mezi lety 2020 a 2021 se objevilo o 95 procent více případů infekce. Podle Lymanové je zřejmé, že se v USA zvyšuje přenos této nebezpečné houbové infekce. Vzrostl i počet států USA, které jsou kandidou zasaženy, z 10 států v roce 2018 na 27 států v roce 2021.

Candida auris ohrožuje především dlouhodobě nemocné pacienty v nemocnicích. Kvasinka způsobuje nemoc, která se projevuje podobně jako chřipka, tedy typicky vysokou horečkou a zimnicí. Jenže tyto potíže se nezlepší ani po podání antivirotik nebo antibiotik. Pokud imunitní systém, například je-li oslabený, nedokáže infekci porazit, nákaza se šíří dál a pak může podle přinést další zdravotní problémy podle toho, jaké orgány napadne. Přenos na zdravého člověka je spíše vzácný.

Obavy vědců vzbuzuje především skutečnost, že infekce vyvolané kandidou jsou v USA stále rezistentnější vůči používaným léčivům. K léčbě kandidóz se nejčastěji používají tři skupiny přípravků – azoly, polyeny a echinokandiny. V současné době jsou prakticky všechny kandidy rezistentní na azoly a většina také na polyeny, takže se k léčbě obvykle nasazují echinokandiny.

TIP: Smrtící infekce: V amerických nemocnicích se šíří rezistentní kvasinky

Jak ale zjistil tým Lymanové, v USA se objevuje stále více infekcí s kandidami, které jsou rezistentní i vůči echinokandinům. V roce 2021 šlo o 19 případů. Záchranou by se mohly stát nové typy léků proti kandidózám, na nichž se pracuje. Ty jsou ale zatím jen v raném stádiu výzkumu a vývoje.


Další články v sekci