Poslední hodiny před startem: K Marsu má dnes vyrazit sonda Spojených arabských emirátů

Spojené arabské emiráty začaly před šesti lety pracovat na misi marsovské sondy. Její start je naplánován na dnešek

14.07.2020 - Martin Reichman



Když roku 2014 oznámily Spojené arabské emiráty, že v prosinci 2021 vyšlou kosmickou misi k Marsu, neznělo to úplně věrohodně. V té době neměla desetimilionová země ani vlastní vesmírnou agenturu ani žádné specializované vědce. Průměrný věk expertů, kteří se s tímto cílem spojili, byl 27 let. Po šesti letech je hotová, úspěšně podstoupila náročné podvodní testy a dnes my měla zamířit do vesmíru. 

Mise EMM (Emirates Mars Mission) je úplně první výpravou jakéhokoliv arabského státu k jiné planetě. Nejde ale jen o ukázku technologie nebo toho, že si něco takového tento bohatý stát může dovolit, mise má i důležité vědecké úkoly.

Naděje má zkoumat klima a atmosféru

Konkrétně bude sonda Al Amal (neboli „Naděje“, v anglickém prostředí je známá jako „Hope“) prvním strojem, který vytvoří globální mapu marsovské atmosféry. Veškerá takto posbíraná data mají být následně poskytnuta mezinárodní vědecké komunitě bez jakýchkoliv omezení.

Při přípravě mise hráli důležitou roli experti ze Spojených států, Vesmírná agentura Spojených arabských emirátů velmi úzce spolupracovala s vědci z Coloradské univerzity v Boulderu, Arizonskou státní univerzitou a Kalifornskou univerzitou.

Sonda Al Amal se má pohybovat po netypické oběžné dráze kolem rudé planety – ve výrazně větší vzdálenosti než předchozí mise. Díky tomu bude moci získat velmi plastický obrázek celodenního vývoje počasí na Marsu – uvidí jeho atmosféru, oblaka u písečné bouře a bude sledovat změny a vývoj všech těchto fenoménů. Jedním z jejích hlavních úkolů je pokusit se odpovědět na otázku, proč marsovská atmosféra ztrácí vodík a kyslík a jaké jsou příčiny drastických změn marsovského klimatu. Základní mise by měla trvat dva roky, tedy do roku 2023, může být ale prodloužena o další dva roky.

TIP: Velké plány: Spojené arabské emiráty sní o celém městě na Marsu

Start z japonského Kosmického centra Tanegašima je plánován na dnešní noc (ve 22:51 našeho času) a do vesmíru má sondu vynést raketa H-IIA. Ke svému cíli by měla sonda dorazit za devět měsíců, tedy počátkem roku 2021. Sonda Al Amal má dneškem počínaje k dispozici zhruba třítýdenní startovací okno, které končí 3. srpna. Pokud by z jakéhokoliv důvodu ke startu v tomto období nedošlo, znamenalo by to minimálně dvouletý odklad.

Ženská mise

Projekt mise EMM přinesl nezvyklou míru zapojení žen – ty tvoří 34 procent týmu a 80 procent všech vědců, kteří na projektu pracují. Ženy přitom tradičně v Emirátech zůstávají spíše v domácnosti; na pracovní síle se podílí jen z 28 procent.


Další články v sekci