Dobrou chuť! Inženýři vytiskli veganský cheesecake na 3D tiskárně

Inženýři z Kolumbijské univerzity vytvořili cheesecake připravený ke konzumaci na 3D tiskárně z rekordních sedmi ingrediencí. Tiskárna potravin pro domácí užití je tak opět o několik kroků blíž.

27.03.2023 - Martin Reichman



3D tisk má dnes obrovské množství využití – na 3D tiskárnách vzniká nábytek, oblečení, lidské orgány, vesmírné rakety, a dokonce i celé domy. Experiment inženýrů z Kolumbijské univerzity nyní ukazuje, že tuto mimořádnou technologii lze využít i k výrobě potravin. Výsledky netradičního kulinářského snažení vědců zveřejnil minulý týden odborný časopis NPJ Science of Food.

Dorty z 3D tiskárny

Přestože může spojení 3D tisku a potravin vyvolávat u veřejnosti znepokojení, jde podle jednoho ze spoluautorů studie – Dr. Jonathana Blutingera ve skutečnosti o obdobný proces, jako u běžné přípravy pokrmů. Jen jej místo lidí dělá stroj – v tomto případě 3D tiskárna. Novinkou je zapojení laseru do procesu tepelné úpravy výsledné potraviny.

Vytvoření sladkého dezertu je tak dalším krokem v letité snaze Blutingera a jeho kolegů vyvinout různá jídla s větším počtem přísad. Na počátku vývojáři testovali pečení různých druhů těsta pomocí laseru. Výsledkem je stroj, který dokáže zpracovat až 18 ingrediencí a vytisknout a upéct jídlo současně. Výroba jednoho kousku dezertu trvala asi 30 minut. Postup by podle Blutingera mohl najít uplatnění při přípravě individualizovaných jídel pro lidi s potravinovými omezeními, rodiče vybíravých jedlíků, sportovce nebo třeba obyvatele pečovatelských domů.

TIP: Trable s milovaným steakem: Bude umělé maso chutnat stejně jako to reálné?

Jde ale zatím o hudbu budoucnosti – masovějšímu rozšíření brání mimo jiné i vysoké provozní náklady. Zařízení, na kterém inženýři cheesecake vyrobili vyšlo na zhruba 1 000 dolarů (v přepočtu zhruba 21 tisíc korun), přičemž tato cena nezahrnuje použité lasery. A ačkoliv jejich cena v posledních letech klesá, stále se pohybuje okolo 500 dolarů za kus. „Myslím, že zhruba v příštích pěti letech by mohly být technologie 3D tisku potravin rozšířenější,“ odhaduje Jonathan Blutinger.


Další články v sekci