Jatka. Na klíčové policisty se prý brousí nože. „S Pekarovou si každý vytře ***,“ odsekl zdroj. Vkročili jsme tam, kam jsme vůbec nechtěli

23.09.2021 4:44 | Kauza

Řekněme, že jde o dobře informovaného čtenáře. Takových není mnoho. Tento se podepsal jako A. Do redakce ParlamentníchListů.cz zaslal řadu informací. Samozřejmě z šifrovaného e-mailu. Kauzy, o nichž mluví, mají poměrně dost společných prvků. Zásadní roli zde hrají státní zástupci, policisté, média a v konečném důsledku rovněž policejní inspekce, tedy GIBS.

Jatka. Na klíčové policisty se prý brousí nože. „S Pekarovou si každý vytře ***,“ odsekl zdroj. Vkročili jsme tam, kam jsme vůbec nechtěli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní vůz, ilustrační foto

Anketa

Vadí vám, že se premiér Babiš ,,kamarádí" s Viktorem Orbánem?

7%
85%
hlasovalo: 36554 lidí
Obecně, jelikož se příslušným částem budeme věnovat postupně, náš zdroj sepsal několik stran například o kauze Víta Bárty a exdůstojníka BIS Petržílka. Věnoval se podrobně a konkrétně sesazení policejního prezidenta Petra Lessyho. Na základě obvinění od Generální inspekce bezpečnostních sborů pro zneužití pravomoci úřední osoby a pomluvu byl 29. srpna 2012 zbaven funkce a propuštěn ze služebního poměru.

„Obrovská mediální masáž na začátku případu, vyhazov, po zveřejnění pochybností o věrohodnosti celé kauzy pokus o další sdělení obvinění Lessymu. V závěru velké nic končící osvobozením,“ uvedl tento náš zdroj.

„Pro připomenutí ve zkratce. Lessy se měl dopustit předání anonymního dopisu novináři Radimu Vaculíkovi. Ten pak předal anonym GIBS a ve věci vystupoval jako svědek. GIBS trestně stíhal a Lessyho obvinil. Případ dozoroval žalobce Michal Muravský,“ uvedl náš zdroj.

K případu se ještě dostaneme.

Po Lessym zmínil kauzu náměstka civilní rozvědky Zdeňka Blahuty (ÚZSI). „Mezi zpravodajci se spekuluje o velkém vítězství BIS v pozadí,“ uvedl. Ani zde pro tuto chvíli nezastavíme. Zdroj dále připomenul případ někdejšího velvyslance a náměstka ministra zahraničí Milana Sedláčka. A mnohé další.

Jako nit se jeho obsáhlým textem táhne jiné jméno.

Dotyčným je Radim Dragoun, ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů. Ten v minulosti působil jako státní zástupce a policista. V září 2018 ho premiér Babiš jmenoval do úřadu. GIBS má za úkol vyhledávat, odhalovat a vyšetřovat skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin, jehož pachatelem je příslušník Policie České republiky, celník, příslušník Vězeňské služby, příslušník inspekce anebo zaměstnanci těchto útvarů. GIBS začala fungovat 1. ledna 2012, do té doby existovaly zvláštní inspekce pro policii, zvláštní pro vězeňské služby či celníky.

Moc vedení je významná.

Pokud bychom se vrátili o několik dekád nazpět, byla to právě inspekce Ministerstva vnitra, která mnohdy dokázala zničit vyšetřování a konkrétní kriminalisty odradit od takzvaně zájmových kauz. Jak je na tom Dragoun? Podle zdroje, který do redakce poslal zmíněný text, není ideální volbou.

„Podle zpravodajců BIS drží na GIBS své lidi dlouhodobě. Ještě před nynějším ředitelem Dragounem. Na GIBS sice proběhla personální obměna pod vedením nového ředitele, ale pohrobci předchozího ředitele na GIBS dál fungují z pokynu BIS. Prý shromažďují velmi aktivně info a kompro na nové vedení a kolegy, a především aktivně vyhledávají, typují a rekrutují nové vhodné kádry, kdyby sami museli odejít, nebo povýšili,“ tvrdí tento muž. Důkazy nepředložil.

„Dragoun se prý snaží o korektní vztahy se všemi. Neřeší nezákonnosti a pochybení uvnitř svojí GIBS a drží nad vyšetřovateli ochrannou ruku, ale BIS ho pořád i přes dohody bere jako člověka provázaného na Babiše a Hrad. Proto ho budou zkoušet nahradit. Nebo ho Babiš možná obětuje za nějakou přímou dohodu. Je mimo mísu představa o shodě na sestřelení Šlachty, na kterém vysloveně stojí jeho nová politická strana? Je obchodovatelné místo ředitele GIBS? Jsou na řadě? Prý ano,“ uvádí.

Jelikož jde o závažné obvinění, zjišťovaly ParlamentníListy.cz ve středu detaily. Ukázalo se, že část obsahu může mít relevantní základ. Je to ovšem mnohem složitější.

Anketa

Je pro vás manželství homosexuálů důležité téma, podle kterého se bude rozhodovat ve volbách?

4%
hlasovalo: 26789 lidí
Předešlé vedení GIBS bylo vždy spojováno s konkrétní politickou stranou nebo jejím zástupcem. Takto se mluvilo o Ivanu Bílkovi i Michalu Murínovi, kteří vedli GIBS od roku 2011 do dubna 2018. U Dragouna není podobná paralela namístě.

Jak nám potvrdily zdroje z okolí premiéra Babiše, žádná dohoda kolem osoby Radima Dragouna nepadla. Premiér ho podle našich zjištění původně odmítal. GIBS měla vést na přání Andreje Babiše žena. Vztah s předsedou ANO je podle řady našich zdrojů zcela neutrální. Totožně je na tom prý s předsedou socdem a ministrem vnitra Janem Hamáčkem. ParlamentníListy.cz rovněž zjistily, že na podporu Dragounova dosazení netlačil ani bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta. O jeho dosazení měl vědět, ale aktivně pro jeho zvolení nic neudělal.

Pokud bychom se drželi politických her, zbývá otázka, kdo tedy Dragouna na jeho post dostal. Odpověď je jednoduchá a nepolitická. Jeho zkušenost. Dragoun byl nejen policista, ale také státní zástupce.

„Věděl, jaké to je, věděl to ze všech úhlů pohledu. Zažil taky inspekci, když jednala jako inkvizice, odebrala mu spisy a hledala a hledala, jen aby zastavila tehdejší kriminalistickou práci na aktivitách Radovana Krejčíře,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Dragounův bývalý kolega. Ten na něj nedá dopustit. „Podle mě je dobře, že je ředitelem právě on,“ dodal bez bližších podrobností.

Zdroj ukrytý za šifrovaný e-mail to však odmítá.

„Neexistuje vyšší zájem vyšetřovat trestnou činnost vlastních vyšetřovatelů. V tom je síla GIBS a moc jejich lidí. Stále se pro GIBS používá přezdívka zakázkové krejčovství. Ušijeme cokoliv na kohokoliv. Dragoun nemá žádnou skutečnou moc tohle změnit,“ napsal. Lidé, kteří s Dragounem pracovali jak v oblasti policie, tak justice, to unisono odmítli. ParlamentníListy.cz s nimi hovořily ve středu.

Pakliže v souvislosti s ředitelem GIBS hovoříme o neutrálních vztazích, jeden negativní se nám také podařilo objevit. Úhlavním nepřítelem je prý ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Michal Mazánek. Jak nám sdělil nejeden zástupce útvaru, nevraživost je prý citelná. Víc se bavit odmítli.

  • Andrej Babiš ke GIBSu, 28. 2. 2018. „Mě mrzí, že některá média neřekla, co je to GIBS. Tak já bych vám to připomněl.  Je to produkt pana Langera. ODS. Vzpomeňte si na politickou krizi 2010, kdy Věci veřejné chtěly odvolat policejního prezidentů Martinů, a tehdejší ministr vnitra Radek John požadoval jmenování nového policejního prezidenta. A dokonce to řešil pan prezident Klaus. Výsledkem bylo to, že VV měly vnitro a ODS měla GIBS. Takže tak vznikl GIBS…. GIBS je pod premiérem a co se týká pana Murína (ředitel 2015 – 2018, pozn. red.), tak mohu konstatovat, že mám vážné a důvodné pochybnosti o jeho profesionální a morální integritě.“

Ani to však není podstata. Chtěli jsme vědět zejména to, jestli je pod Dragounem rozviklaná židle, či nikoli. „Ano, je,“ řekl jeden z vysokých parlamentních zdrojů.

Kdo by jej mohl nahradit? Obvykle jde o nejbližší. Teď to ale neplatí, jak se ukázalo během dotazování.

Náměstkyní Radima Dragouna pro trestní řízení je právnička Pavlína Foglar Marušincová. Ta je spojovaná s Robertem Šlachtou, s ÚOOZ. Do vedení GIBS prý nikdy nemířila. Druhým důležitým člověkem je bývalý policista Vít Hendrych. Ten je řadou našich zdrojů vyloženě chráněn s tím, že jde o zcela férového muže, který by se do čela nikdy nedral a „Dragounovi nohy určitě nepodrazil!“

Padala i jiná jména, ovšem ty bereme s rezervou. Jedním z adeptů, což je ale skutečně z říše fantasy, měl být letitý příslušník inspekce Peter P, dále člověk, který je nyní mimo policii, Petr V. Příjmení odhalovat nebudeme, jelikož by to bylo kontraproduktivní.

Co se tedy na inspekci děje? Jeden z našich zdrojů k tomu vysvětlení nabízí. „Kolega poslanec mi o možných změnách říkal, ale to se tak říká pořád. Každopádně poslední, co si vybavím, bylo poměrně konkrétní. Za generála Dragouna se uvažovalo především s adepty ze Zlínského kraje. Má tam docházet k jistým pnutím mezi vedením GIBS a některými postavami z tohoto kraje z oblasti bezpečnostních složek, ale více jsem se neptal. Zlín jsem si zapamatoval,“ řekl redakci s tím, že detaily dodá.

Nás ještě zajímalo, kolik procent na potenciální změnu Radima Dragouna v čele GIBS sází. „Teď? Procento. Oni o něm dobře mluví lidi, kteří se v tom vyznají, takže nevím, proč by se to mělo měnit. Ale samozřejmě kdyby se do čela vnitra usadila kolegyně Pekarová, jak se také říkalo, tak si s ním všichni vytřou pr*el, doslova,“ uzavřel.

V textu zmínění politici:

Mgr. Robert Šlachta

  • PŘÍSAHA Roberta Šlachty
  • mimo zastupitelskou funkci

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rusové už Ukrajince opravdu ponížili. Proniklo do tisku

9:03 Rusové už Ukrajince opravdu ponížili. Proniklo do tisku

Washingtonský Institut pro studium války ještě před pár desítkami hodin naznačoval, že by Rusové rád…