Výstavní arcivévoda Karel Ludvík: Císařův bratr doplatil na svou zbožnost

František Josef I. měl celkem tři mladší bratry. Karel Ludvík zůstává v historickém pozadí, ačkoli svůj rod vždy reprezentoval důstojně




Nejen František Josef I., ale i další jeho příbuzní sehráli důležitou roli ve veřejném životě, politice, vojenství anebo se jen neblaze proslavili řadou skandálů, které jsou s jejich jménem spojeny. Mladšího bratra císaře Karla Ludvíka mají milovníci romantických filmů a beletrie spojeného zejména coby nechtěného ženicha císařovny Sissi. Ve skutečnosti měl tento tichý arcivévoda mnohem zajímavější život.

Reprezentant na jedničku

Vedle svých starších bratrů Františka Josefa a Ferdinanda Maxmiliána zaujímal spíše podřízené postavení a projevoval se jako méně inteligentní a méně organizačně schopný, na rozdíl od jiných arcivévodů jej ani nezajímala vojenská služba.

Vystupoval spíše jako reprezentant Arcidomu císařského při různých oficiálních příležitostech; například při vídeňské světové výstavě v roce 1873, při zahájení Zemské jubilejní výstavy v Praze roku 1891, jako protektor vídeňského Domu umělců (Künstlerhaus), což mu vyneslo přezdívku „výstavní arcivévoda“.

TIP: Čtyři bratři, čtyři pohnuté osudy

Po smrti bratra Maxmiliána i korunního prince Rudolfa se stal následníkem trůnu a v této pozici byl až do své smrti 19. května 1896. Jako hluboce věřící katolík podnikl pouť do Svaté země, kde se napil vody z řeky Jordánu, nakazil se tyfem a zemřel. Jeho význam tkví v tom, že jako jediný ze čtyř bratrů se stal pokračovatelem hlavní větve habsbursko-lotrinského rodu.

  • Zdroj textu

    Kauzy (extra Historie)

  • Zdroj fotografií

    Wikipedie


Další články v sekci