Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

ATACMS. Jak změní válku a kam až dosáhne střela s těžko vyslovitelným názvem, která straší Rusy

Odpal řízené střely ATACMS. Foto: Lockheed Martin
Odpal řízené střely ATACMS. Foto: Lockheed Martin

Kdyby jméno americké řízené střely ATACMS šlo v mluveném projevu skloňovat, patřilo by mezi nejskloňovanější názvy zbraní promlouvajících do ruské agrese proti Ukrajině. Střely ATACMS s dosahem až 300 kilometrů má Ukrajina nyní získat v rámci odblokované americké vojenské pomoci. Napadená země o ně dlouho žádala. A věděla proč.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Abyste to pochopili, pro ATACMS, 300 kilometrů… je to Bělgorod, Kursk, Brjansk, Voroněž, Sevastopol, Orjol, Lipeck, Doněck, Lugansk (tak tomuto městu říkají jen Rusové, pozn. red.), Rostov na Donu. To je ohromné území naší země, na které Ukrajinci dostřelí,“ vypočítávala moderátorka a propagandistka Olga Skabejeva názvy měst v pořadu na stanici Rossija-1. Mapa za ní ukazuje dostřel zbraně, jíž se obává.

Sevastopol, Luhansk a Doněck jsou ukrajinská města. Neleží v ruské zemi, i když to Skabejeva tvrdí. Její slova jsou podobná tomu, jako kdyby Němci za druhé světové války tvrdili, že americké bombardéry doletí nad německá města Aussig an der Elbe, Reichenberg a Iglau.

Podstatná ale teď je zkratka ATACMS. Řízená střela,

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Česko, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější