Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Polovina sledovaných čínských měst se pomalu propadá. Ohrožena jsou zejména ta na pobřeží

Pobřeží Pchu-tungu (Pudongu) v Šanghaji. Foto: Tang90246, Adobe Stock
Pobřeží Pchu-tungu (Pudongu) v Šanghaji. Foto: Tang90246, Adobe Stock

Jak čínská města rostou, tak klesají. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnil prestižní vědecký magazín Science. Vědci v ní zmapovali, jak půda pod čínskými městy postupně klesá. Jde o problém na různých místech planety, ale více se o něm začíná mluvit až v poslední době.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Pokles půdy je přehlížený problém, který existuje téměř všude,“ řekl New York Times geofyzik Manoochehr Shirzaei z Virginia Tech.

Autoři studie díky satelitům zmapovali pohyby terénu pod 82 největšími čínskými městy. Celkem v nich žije 700 milionů obyvatel, což je výrazně více než v celé EU. Momentálně asi dvě třetiny čínské populace žijí ve městech; před čtvrtstoletím to byla třetina.

Polovina měst

Vědci sledovali pohyby půdy v letech 2015 až 2022. Zjistili, že ve 45 procentech ze sledovaných měst klesá terén v průměru rychlostí vyšší než 3 milimetry za rok a v 16 procentech rychlostí vyšší než 10 milimetrů (1 centimetr) za rok. V tom druhém případě to tedy v součtu za 50 let znamená pokles o půl metru.

To nemusí znít jako mnoho a na planetě jsou města, která se „propadají“ rychlejším tempem. Může to ale mít vliv na život zejména v pobřežních městech v době, kdy vlivem klimatické změny stoupá hladina světových oceánů. Za posledních 30 let se hladina světových moří zvýšila v průměru o 10 centimetrů, do konce století počítá ten nejoptimističtější scénář s dalším nárůstem o 44 centimetrů.

Důvodů, proč klesají města nejen v Číně, ale i jinde ve světě, je několik. Tím hlavním podle odborníků je

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Čína

Svět, Věda

V tomto okamžiku nejčtenější