Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Povodně v Dubaji. Co říkají důkazy o tom, jestli je mohl způsobit uměle vyvolaný déšť?

Zaplavená silnice v Dubaji po extrémně silném lijáku. Foto: Amr Alfiky, Reuters
Zaplavená silnice v Dubaji po extrémně silném lijáku. Foto: Amr Alfiky, Reuters

Jak funguje cloud seeding neboli uměle vyvolaný déšť a co nesedí na hypotéze o roli této technologie při vzniku povodní v Dubaji?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Dubaj se v úterý ocitla pod vodou. Za necelý den spadlo ve městě a v okolí ve stejnojmenném emirátu více než sto milimetrů srážek, což je téměř roční úhrn. Ve Spojených arabských emirátech naprší ročně v průměru dohromady 140 až 200 milimetrů vody.

Výsledkem prudkého deště byly bleskové záplavy. Na sociálních sítích se šířily záběry zatopených silnic a aut.

Pod vodou se ocitla i přistávací a vzletová dráha na mezinárodním letišti. Letadla na ní připomínala spíše lodě na rozbouřeném moři. Představitelé letiště vyzvali včera cestující, aby na něj nepřijížděli, protože lety se zpožďují a jsou odkláněny jinam.

Ranvej na letišti v Dubaji byla zcela pod vodou, tvořily se na ní vlny. Zdroj: AlArabiyaUAE/X

V sousedním Ománu si záplavy vyžádaly přinejmenším devatenáct obětí.

Zahráváme si s přírodou?

Podle některých médií a příspěvků na sociálních sítích jde o důsledek takzvaného „cloud seedingu“. V doslovném překladu z angličtiny jde o zasévání mraků. Tato technologie se využívá ke změně počasí za účelem zvýšení srážek na určitém území. Jak to ve Spojených arabských emirátech probíhá?

Meteorologové

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Arabský svět

Blízký východ

Příroda

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější