Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Nemůžeme někoho vyloučit jen proto, že je Rus nebo Bělorus.“ Žantovský vysvětluje podmínky startu na olympiádě

Bývalý diplomat Michael Žantovský (vlevo) a předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval na tiskové konferenci při příležitosti sto dní do startu olympijských her v Paříži. Foto: Barbora Reichová, ČOV
Bývalý diplomat Michael Žantovský (vlevo) a předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval na tiskové konferenci při příležitosti sto dní do startu olympijských her v Paříži. Foto: Barbora Reichová, ČOV

Bývalý diplomat Michael Žantovský od loňského roku vedl expertní komisi Českého olympijského výboru (ČOV), která se zabývala možnostmi startu sportovců z Ruska a Běloruska na olympiádě. Její výsledný návrh se téměř shoduje s aktuálně platnými pravidly. „Naše doporučení ale bylo ještě přísnější,“ říká v rozhovoru.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na co se v rozhovoru mimo jiné ptáme:

  • Jak se bude řešit, když některý sportovec na olympiádě odmítne nastoupit proti Rusům či Bělorusům?
  • Nejsou přísné podmínky účasti Rusů a Bělorusů argumentem pro Putinův režim a propagandu?
  • Obstojí ještě v dnešní době ruský argument, že politika do sportu nepatří?
  • Jakou váhu měl český návrh ve vyjednávání stávajících pravidel?
  • Dá se diplomatické úsilí ČOV považovat za úspěch?

Na letní olympiádě v Paříži budou moci startovat ti sportovci z Ruska a Běloruska, kteří splní principy stanovené Mezinárodním olympijským výborem (MOV). Jaké podmínky tento materiál vymezuje a kdo je bude posuzovat?

Požadavky MOV jsou obsaženy v dokumentu, který se jmenuje Podmínky účasti, který ti sportovci, kteří se budou chtít zúčastnit, musí podepsat.

Podmínky stanovují, že se jednak pochopitelně musí řádně kvalifikovat, jednak že nejsou svázáni se sportovními organizacemi, které přísluší ruským vojenským nebo bezpečnostním složkám, což představuje většinu ruských sportovců.

Nebudou se samozřejmě moci zúčastnit týmových soutěží, protože Rusko ani Bělorusko jako země na olympijských hrách startovat nemohou. Nemohou se také zúčastnit zahajovacího ceremoniálu a medaile, které případně vyhrají, nebudou součástí medailového pořadí zemí.

A musí také splňovat olympijské principy mírového budování společnosti, což znamená, že nebudou veřejně podporovat ruskou agresi proti Ukrajině.

Podmínky bude kontrolovat tříčlenná komise MOV, a teprve pokud shledá, že jsou splněny, bude tento individuální neutrální sportovec (bez hymny a dalších státních symbolů, pozn. red.) smět na olympijských hrách startovat.

Ani přísně vymezené podmínky ale nezabrání tomu, aby některý ze zúčastněných ruských či běloruských sportovců na stadionu v přímém přenosu před celým světem například ukázal slogan na podporu Kremlu. Jakým způsobem by se to pak řešilo?

Toto jsou olympijské hry pořádané v demokratickém, normálním světě. Samozřejmě za ním nebude stát žádný policista nebo někdo, kdo by mu v tom mohl zabránit.

Mělo by to ale fatální důsledky pro

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Bělorusko

Olympijské hry

Rozhovory

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Česko, Sport, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější