Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Slováci nejsou rusofilní zabedněnci. Je to mýtus, říká sociální antropolog

Juraj Buzalka. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N
Juraj Buzalka. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N

Vztah Slováků k politice vám vysvětlí na příkladu s hasičskou stříkačkou a na vtipu o papouškovi. Sociální antropolog Juraj Buzalka zkoumá své spoluobčany už dvě dekády. V rozhovoru se snaží vysvětlit, proč si pod Tatrami zvolili Roberta Fica i Petera Pellegriniho a proč může být pro někoho takové rozhodnutí velmi racionální.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V rozhovoru se kromě jiného ptáme:

  • Proč Slováci často deklarují příklon k Rusku a zároveň posílají své děti studovat a pracovat na Západ?
  • Na čem by prezidentskou kampaň stavěl sociální antropolog, kdyby měl možnost kandidovat?
  • Uvěřili Slováci opravdu strašení válkou v prezidentské kampani?
  • V čem dělají reformátoři na Slovensku největší chybu?

Měl jste tip, jak dopadnou prezidentské volby na Slovensku?

Myslel jsem, že budou těsnější, ale předpokládal jsem vítězství Petera Pellegriniho.

Proč jste si myslel, že to vyhraje zrovna on?

Zvažoval jsem, odkud by mohl Ivan Korčok ještě získat hlasy, a víc možností k mobilizaci mi vycházelo na straně Pellegriniho. Pak už to byl jenom tip. Uvědomil jsem si ale, že podporovatelé Korčoka jsou v jistém smyslu bublina. Velice jsem si přál, aby vyhrál, ale jednoduše k tomu na Slovensku ještě nebylo dost hlasů.

Teď se objevuje hodně interpretací, jak se mohlo stát, že je rozdíl mezi oběma kandidáty tak velký. Co to podle vás způsobilo?

Příčin bylo hodně. Myslím, že nejdůležitější byla ta, že Peter Pellegrini měl právě možnost mobilizovat z mnohem širší voličské báze a přešli k němu voliči antisystému, fašizoidní voliči. Samozřejmě je otázka, do jaké míry hlasovali pro něj, a do jaké míry hlavně proti Korčokovi.

Podle mě spíš převážila negativní motivace, jelikož v prezidentském paláci nechtějí Čaputovou v kalhotách – Pellegrini jim vyšel jako menší zlo.

Vyhrál hlavně proto, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Slovensko

Kontext N, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější