Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Piráti před volbami zrůžověli. „Když nebudeme řešit klima, spustí se mnohem větší migrace,“ varuje lídr Kolaja

Europoslanec a lídr Pirátů ve volbách do Evropského parlamentu Marcel Kolaja. Foto: Adam Hecl, Deník N
Europoslanec a lídr Pirátů ve volbách do Evropského parlamentu Marcel Kolaja. Foto: Adam Hecl, Deník N

Piráti odstartovali na pražské Štvanici horkou fázi kampaně do eurovoleb. Podle lídra kandidátky Marcela Kolaji musí Unie řešit velké výzvy, které před ní stojí. „Mě fascinuje, že existuje řada politiků, kteří straší migrací a současně nechtějí nic dělat s klimatickou změnou. Pokud s ní nebudeme nic dělat, spustí migraci do Evropy, která bude tak velká, že to, co dnes zažíváme, bude taková demoverze,“ říká v rozhovoru europoslanec.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na co se v rozhovoru ptáme:

  • Proč je podle Pirátů správné odstoupit od možnosti veta při některých rozhodováních v rámci Rady?
  • Jak by řešili migraci?
  • Kopíruje strana před volbami kampaň Starostů?
  • Jaké dopady by na Česko mohl mít plán Pirátů pro transformaci ekonomiky?

Zahájení vaší kampaně na mě působilo tak, že kandidujete proti konzervativcům. Jak tuzemským, tak evropským. Mluvili jste o tom, že si Unii představujete úplně jinak. Je to tedy jedno z vašich klíčových témat?

My přiznáváme, že si Evropu představujeme jinak než konzervativci. Nechceme Evropu, která by byla plná konzervativních příkazů a zákazů. Jedním z nejhorších příkladů je Polsko za minulé vlády, kdy ženy i umíraly v důsledku zákonů, podle nichž byly interrupce nezákonné.

To není naše vize moderní Evropy, my ji chceme jinak. Myslím, že je fér upozornit na nebezpečí, které se skrývá v konzervativních vodách.

V jedné z posledních předvolebních debat zaznělo, že nemáte řešit Polsko, ale máte se zabývat Českem. Pro vás je tedy důležité, co se děje v celé Unii?

Když se kandidát stane europoslancem, stane se jím pro všechny Evropany. Naší povinností je to řešit, tím spíš ve chvíli, kdy jsou i peníze českých daňových poplatníků rozkrádány v Maďarsku. Dívám se na to touto optikou.

Když už mluvíte o Maďarsku, o Viktoru Orbánovi se vaše materiály zmiňují ve smyslu, že i kvůli němu musí EU změnit pravidla rozhodování. Aby Evropa nebyla vydíratelná jedním státem. Častý protiargument je, že tento postoj může ohrožovat naši suverenitu. Neobáváte se, že budete takto vnímáni?

Když prosazujete program, který má hlavu a patu, je smysluplný, vždy se vám stane, že přijdou populisté a začnou vás nálepkovat.

Andrej Babiš v roce 2021 tvrdil, že Piráti budou stěhovat lidem do chat uprchlíky. Děje se to? Neděje.

Jaké by bylo pozitivum tohoto kroku? Jde o zrušení veta ve velmi malém množství případů v rámci Rady EU.

Je to tak. Ve většině věcí se rozhoduje takzvanou kvalifikovanou většinou a ve skutečnosti to funguje velmi dobře. Například jde o vnitřní trh, který je výkladní skříní EU a my z něj čerpáme obrovské množství výhod.

Obecně jde o akceschopnost. Řada věcí nám jako Evropě dlouho trvá. Déle, než by bylo vhodné. V situacích, jako když

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Volby do Evropského parlamentu

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější