Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Černý kašel může být pro těhotné velmi vysilující.“ Odpovídáme na otázky kolem očkování budoucích matek

Ilustrační foto: Adobe Stock
Ilustrační foto: Adobe Stock

Šíření černého kašle v Česku pokračuje, od začátku roku se už nakazilo téměř osm tisíc lidí. K nejvíc ohroženým patří novorozenci a malí kojenci. I proto se pozornost lékařů upírá na těhotné ženy. Mají se očkovat i mimo doporučený termín? A jaké riziko hrozí, když se černým kašlem nakazí? Odpovídáme na nejdůležitější dotazy.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Lékaři doporučují očkování proti černému kašli v těhotenství. Do jaké míry je to ověřený postup? Očkovaly se těhotné ženy proti černému kašli už v minulosti, nebo přichází tento apel až nyní – kvůli aktuálnímu vzestupu nemoci?

Není to nic nového. Ve světě i v Česku se takto postupuje už dlouhodobě, podle lékařů se naočkovaly vakcínou proti černému kašli v minulosti už tisíce žen. A to nejen kvůli sobě, ale kvůli nenarozenému dítěti, pro které může být nákaza velmi nebezpečná.

„Národní imunizační komise už v roce 2015 vydala doporučení, aby se všechny těhotné ženy přeočkovaly proti černému kašli. Už tehdy bylo zřejmé, že ochrana z dětství už v dospělém věku vyprchá,“ říká dětská lékařka Marcela Křížová z Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí, která v porodnici působí zároveň jako ústavní hygienik.

Už před lety odborníci zjišťovali, jestli je výhodnější přeočkování těsně po porodu, nebo v těhotenství. „Ukázalo se, a zkušenosti ze světa to potvrdily, že je mnohem výhodnější

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Černý kašel

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější