Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Aby dědeček mohl zůstat doma. Na jakou péči mají rodiny nárok a kolik stojí?

Pečovatelé pomáhají lidem i s úplně běžnými úkony, které už těžko zvládnou. Foto: Život 90
Pečovatelé pomáhají lidem i s úplně běžnými úkony, které už těžko zvládnou. Foto: Život 90

Přibývá rodin, které řeší, jak se postarat o svého nesoběstačného příbuzného. Ministerstva zdravotnictví a práce dokončují zákon, který má tuto péči zlepšit. Pozornost se ale upírá hlavně na tu v ústavech. Osm z deseti seniorů chce přitom dožít doma. Jak zařídit pečovatelskou službu, kdo o ni může žádat a kolik stojí?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Deník N odpovídá na nejčastější otázky k péči o lidi, kteří už nejsou soběstační, ale chtějí zůstat v doma (tuto variantu preferuje většina respondentů).

Kdo má na terénní pečovatelskou službu nárok?

Rodiny se dostávají do nepříjemné situace většinou náhle. Senior je dlouho samostatný a soběstačný, sice ve vyšším věku, ale zdravý. Když přijde úraz nebo nemoc, nejsou na to rodiny připravené. Problém je o to větší, že často potřebují pomoc ihned. Například po příchodu z nemocnice, po operaci nebo po úraze.

„Obecně platí, že pečovatelskou službu lze poskytnout tehdy, když žadatel potřebuje pomoc druhé osoby, není k dispozici jiný zdroj podpory a žadateli hrozí sociální vyloučení, tedy bez pomoci služby nebude moci žít běžný život,“ říká předseda Institutu sociální práce Jakub Čtvrtník.

Nárok na pečovatelskou službu tak má každý, u koho se prokáže snížená soběstačnost – ať už z důvodu věku, zdravotního problému, chronického onemocnění, nebo postižení.

Jak se zkoumá míra nesamostatnosti?

Do rodiny přijde pracovník pečovatelské služby. „Na schůzce v domácnosti vždy jedná se zájemcem, případně i s dalšími blízkými osobami. Rozhodnutí, zda má dotyčný nárok na poskytnutí sociální služby, udělá

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější