Gott, Duka a Rejžek. Jak dopadne OKD. Zdeněk Zbořil opět mnohé nepotěší

14.10.2019 13:09

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Karel Gott si zaslouží, aby se nad jeho odchodem lidé zamysleli jako nad příkladem nepromarněného života,“ podotýká k poslednímu rozloučení se slavným zpěvákem politolog Zdeněk Zbořil. „V modlitbě kardinála Duky byla slova, nad kterými by se mohl zamyslet i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Snad by si uvědomil, že ne všechno umějí lidské soudy rozsoudit. Něco by také mohly nechat Bohu.“ Reagoval i na některá vyjádření zpěváka Jaroslava Hutky nebo filmového kritika Jana Rejžka. V závěru dnešního Rozjezdu přidává Zbořil svůj náhled na vývoj v kauze OKD. „Pokud se neukáže, a vypadá to, že už asi ne, že na svých i cizích bílých koních rajtovali nejen domácí ‚vejšky‘, ale i bankovní domy v zahraničí, bude se o OKD za několik let psát jenom v dějepisu.“

Gott, Duka a Rejžek. Jak dopadne OKD. Zdeněk Zbořil opět mnohé nepotěší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

„Ten pátek byl příležitostí obdivovatelů a příznivců Karla Gotta, fanoušků rozloučit se. Sobota ve svatovítské katedrále modlitbou za duši Karla Gotta. To snad pochopili všichni, kdo byli v katedrále přítomní, stáli na hradních nádvořích a dívali se na televizní přenos,“ komentuje poslední rozloučení se slavným zpěvákem v pražském paláci Žofín a sobotní zádušní mši politolog Zdeněk Zbořil. „V modlitbě kardinála Duky byla slova, nad kterými by se mohl zamyslet i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Snad by si uvědomil, že ne všechno umějí lidské soudy rozsoudit. Něco by také mohly nechat Bohu,“ dodal

Anketa

Stal se Karel Gott slavným ,,z rozhodnutí strany a vlády", jak tvrdí Jaroslav Hutka?

6%
94%
hlasovalo: 20891 lidí

Server veřejnoprávní stanice MDR, která působí ve spolkových zemích Durynsko, Sasko a Sasko-Anhaltsko hlásil, že Česko s odchodem Karla Gotta ztratilo nejen svou největší popovou hvězdu mnoha desetiletí, ale vlastně i jeden ze symbolů státu. Karel Gott prý pro Čechy znamená totéž, co panovnice Alžběta II. pro občany britského ostrovního království. Gott byl prý pro české občany stejným „garantem stálosti“ jako královna pro své poddané.

„Možná je to jen taková žurnalistická nadsázka. Karel Gott si zaslouží, aby se nad jeho odchodem lidé zamysleli jako nad příkladem nepromarněného života. Se svou úctou snad nikdo nemusí spěchat před davy, které jsou někdy milující, někdy nenávidí. To poznal Karel Gott častěji než mnozí z nás ostatních. Ale jistě by ho potěšilo, že mu úctu prokázali lidé nejrůznějšího věku, vzdělání, povolání a nejen v Praze, ale i na mnoha místech v celé republice. A také, že se ukázalo, že Karel Gott nebyl jen popová hvězda, ale že ani nepůjčil královský kočár čínskému prezidentovi, když navštívil Prahu, jako Alžběta II. při jeho vjezdu do Londýna,“ říká politolog.

Anketa

Je pro vás Karel Gott ,,normalizační zpěvák"?

8%
92%
hlasovalo: 19320 lidí

Další zločin Babišovy vlády? Snad se tolik nestalo

Členové Babišovy vlády zvažovali, že se přijdou s Gottem na Žofín rozloučit, nakonec se ale rozhodli to neudělat. Všichni totiž dostali pozvání na sobotní zádušní mši ve svatovítské katedrále, která byla pro veřejnost uzavřená a kterou mohli lidé sledovat pouze venku na velkoplošných obrazovkách. Ministr dopravy Vladimír Kremlík ale zvolil jiný postup. Využil v pátek ministerské auto, aby nemusel čekat ve frontě. Nakonec to schytal i od premiéra, který označil jeho chování za nepřijatelné. Kremlík se na Twitteru omluvil. „Moc jsem si přál vyjádřit panu Karlu Gottovi úctu. Jeho písničky jsem poslouchal od dětství a mám je hrozně rád. Uznávám ale, že předběhnout čekající lidi kvůli nabitému programu bylo nevhodné, a omlouvám se za to.“

„Ve zjitřené atmosféře můžeme snad omluvit i to, že pan ministr využil práva své exkluzivity. Spíše mne zaujalo, kdo všechno cítil potřebu komentovat to jako další zločin Babišovy vlády. Snad se toho tolik nestalo a nejsem si jist, zda ve frontě nepředbíhal i někdo jiný. Ale rozloučit se, na rozdíl od některých tváří nedávné minulosti, přišel. Těm to asi vytýkat nebudeme. Ani na Žofíně, ani na Hradě nikomu nechyběli,“ říká Zbořil.

Anketa

Vadilo vám, že Karel Gott podepsal tzv. Antichartu?

11%
89%
hlasovalo: 36028 lidí

Na serveru Forum24 Pavel Šafr položil i tuto řečnickou otázku: „Proč média shazují demonstrace a pohřeb Gotta nadsazují?“ Zároveň upozornil, že počty lidí na demonstracích a pohřbech nejsou tak podstatné, jako je „pokřivená mentalita šéfredaktorů a editorů zejména televizního zpravodajství“. „Odchodu populárního zpěváka je třeba využít a spustit na obrazovkách nekonečný proud kýče a prázdných řečí, zatímco závažnou společenskou debatu o praktikách držitelů moci je třeba potlačit a shodit. Tohle nesouvisí s Karlem Gottem. To je obraz lidí, kteří vládnou českým televizním obrazovkám,“ napsal.

„Netušil jsem, že pan Šafr patří také ke kritikům České televize. Když chce být tak neúprosně kritický, neměl by se schovávat za ‚některé lidi, kteří vládnou českým televizním obrazovkám‘ a říct nám, kteří těmi autory nekonečného proudu kýče jsou. Možná by to uvítali i členové PS PČR, až budou projednávat ty nešťastné zprávy ČT za poslední dva roky,“ upozorňuje politolog.

„Pan Hutka má ovšem pravdu, že před Bohem jsme si všichni rovni“

Zpěvák Jaroslav Hutka se ve svém nejnovějším komentáři na facebookovém profilu zamyslel nad smrtí zpěváka Karla Gotta a nad jeho slávou. „Když se zpěvák stane slavným z rozhodnutí strany a vlády a v té slávě je držen dvacet let od rána do večera na všech lidem dostupných mediích, a jiná nejsou, a slouží jako radostná vlajka na věži ve svěžím optimistickém větru, tak následuje Pavlovův reflex. Celá generace si ho spojí se svým mládím, kdy ji to mládí hřálo, i když režim byl hnusný. Dnes ten zpěv rozpomíná na tu krásu mládí, a tím pádem najednou otevírá i pocit, že tehdy bylo lépe. Takový zpěvák nakonec pro ten hnusný režim pracuje i v rakvi. A zde neplatí, že když se to lidem líbilo, tak ho prostě poslouchali. Měli na výběr?“ zeptal se Hutka.

„Neříkal bych tomu, že se pan Hutka zamyslel. O Karlovi Gottovi už toho řekl tolik, že nám nezbývá než se jej zeptat, proč tedy odcházel do zahraničí a neválčil s ‚hnusným režimem‘ tady, doma. Asi by nepatřil k těm stovkám až tisícům československých umělců (nejen zpěvákům) z rozhodnutí strany, ale něco se tady dělat přece jen dalo. Konečně těch, co mohli a dnes mohou, bylo a je jistě víc než těch, kteří nemohli a už zase nemohou. A nebude k tomu třeba znát ani učení I. P. Pavlova,“ komentuje politolog.

Na facebookovém profilu Hutka také uvedl, že omluvou není ani krásný hlas a píle a profesionalita. Nadání a píle se uplatní jen, když je možnost je uplatnit.  „Karel tu možnost dostal přidělenou za odměnu své radostné, pracovité, služebné prázdnoty. A pak byli ti, kterým dáno nebylo. Třeba Vlastě Chramostové. Bylo to neférové, nesportovní. Bylo nás víc, co jsme měli nadání, nekopírovali jsme úspěšné světové hity, měli píli, ale vytvářeli písně proti proudu a zákazům. Také jsme se nějak prosadili, ale když někdo dostane koně a druhý jde bos po kamení, tak prostě dojde jinam a je na něj jiný pohled,“ míní Hutka. „Před Bohem a pod mikroskopem jsme si všichni rovni, rozdílnost je jen ve vůli, která má nadání být svobodná. A tady teprve začíná příběh člověka, příběh svobodného člověka. Ale to nebývá otravný příběh polní trávy, světské slávy. TAK JAKO KVĚT 1972,“ uzavřel.

„Vlastě Chramostové ‚bylo dáno‘ v letech 1945–1970, a potom zase po roce 1989 skoro až do současnosti. Která doba byla sportovnější, nebo jen sportovní, je otázkou. Pan Hutka má ovšem pravdu, že před Bohem jsme si všichni rovni. Tak by se tím měl řídit a nesoudit, aby nebyl souzen,“ říká politolog.



Český hudební i filmový kritik a novinář Jan Rejžek v rozhovoru s Danielou Drtinovou zavzpomínal na herečku Vlastu Chramostovou, která opustila tento svět v témže týdnu jako Karel Gott. Disidentku a signatářku Charty 77 popsal jako statečnou ženu, která byla schopna postavit se démonům vlastního selhání. Mimo jiné také uvedl: „Jsem sado-maso, takže sleduju Facebook a trollí diskuse a tam samozřejmě anonymní lůza porovnává počty svíček na Bertramce a na piazzetě Národního divadla. Já jsem tam byl taky dát svíčku a byla tam pěkná scéna. Svíček tam pravda nebylo hodně, jako kdyby o to šlo, ale přišla tam jedna starší dáma, které se nedařilo zapálit svíčku, tak jsme to společnými silami nějak dokázali. Dal jsem se s ní do řeči a ona mi popisovala, jak chodila speciálně na Vlastu Chramostovou do Národního divadla. To jsou její fanoušci. Ne hysterky, který pojedou 400 kilometrů,“ pravil Rejžek.

A co k tomu říci? „Nic, nic, nic. Nebo, jak říká básnická sbírka jednoho normalizačního básníka a stipendisty, Nic moc,“ komentuje Zbořil.

Zádušní mši sloužil pražský arcibiskup Dominik Duka. „Mnohým by mohl odpovědět Ježíšovými slovy: Nesuďte, abyste nebyli souzeni. Pro nás pro každého platí, že bychom neobstáli, kdybychom se nedovolávali milosrdenství. Mnozí však v naší zemi shodili z piedestalu Boží majestát, a tak nahrazují Boží soud svým vlastním soudem, který jim dovoluje zneuznávat všechny zásady slušnosti i spravedlnosti. O zesnulých mluvíme s úctou a vděčností, s vědomím i našich vlastních chyb. Všichni tak jako on staneme před Božím soudem a bude nás soudit Ten, který byl souzen a nespravedlivě odsouzen,“ znělo mezitím z úst kardinála Duky ve zjevné narážce na ty, kteří se nedokázali zdržet svých odsudků na adresu zemřelého.

„Trochu se obávám, zda máme srovnávat slova kardinála Dominika se slovy pánů Hutky a Rejžka. Já to nedokážu. Slova víry ti zarputilí neslyší, a pokud slyší, polovinu z nich nechápou a té druhé polovině nerozumějí,“ uvedl politolog.

Počkám si ještě na další agenturní informace…

Podpora vládní ČSSD v září o jeden procentní bod klesla, menší vládní strana se podle modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi dostala na pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny. Naopak o dva procentní body na 6,5 procenta posílila od srpna KSČM, která vládu hnutí ANO a sociálních demokratů toleruje. Ve volbách by zvítězilo ANO, udrželo podporu 30 procent.

„Počkám si ještě na další agenturní informace. Je to jen proto, že zásadně tomu, co pochází z ČT, nevěřím. Zejména pak vnitropolitickému zpravodajství. Nechť toto komentují politologičtí proroci a věštci, kteří jsou u této TV oblíbeni. Ti to jistě vyloží, jak je třeba. Doufejme, že do svých proroctví nezamotali i události okolo pohřbu Karla Gotta. Raději čtu CVVM, i když vím, že mají jinou metodiku. Možná se mýlím, ale nezdá se mi, že někomu slouží nebo dokonce posluhují,“ uvedl Zbořil.

Po skoro dvou letech vyšetřování a výslechů se poslanecká komise k privatizaci OKD rozhodla podat trestní oznámení na čtrnáct lidí. Mimo jiné na bývalé ministry: Bohuslava Sobotku, Milana Urbana, Vladimíra Dlouhého a Jiřího Skalického. Trestnímu oznámení budou čelit také podnikatelé Zdeněk Bakala a Viktor Koláček. 

„Nejen já, ale hlavně ti ‚okradení‘ se nějakého porozumění hodného rozsudku nedožijeme. Do tří let to jistě nebude a nový prezident to může amnestovat. Nějaký důvod, třeba celková stařecká sešlost obviněných, se jistě najde,“ komentuje politolog.

Expremiér Bohuslav Sobotka považuje rozhodnutí komise za politicky motivované a populistické. „Mám svědomí čisté,“ uvedl pro Echo24.cz s tím, že se trestního stíhání nebojí. Prodej akcií OKD podle jeho slov proběhl za tržních podmínek, což nezávisle a oficiálně potvrdila i Evropská komise. „O ceně a podmínkách prodeje nerozhodoval žádný jednotlivec, ale koaliční vláda Stanislava Grosse, a to na základě znaleckého posudku a vyjádření ÚOHS,“ dodal Sobotka, podle kterého nebyla dosud žádná privatizace tak důkladně prověřována policií, státním zastupitelstvím nebo soudy.

„Čistí a nevinní bývají podle svých slov všichni obvinění. Ale i ti potrestaní. Myslím si, že je to jen jeden hřích politického režimu, který už většinou dobře známe z doby po roce 1989 a nemáme o něm valného mínění. Pokud se neukáže, a vypadá to, že už asi ne, že na svých i cizích bílých koních rajtovali nejen domácí ‚vejšky‘, ale i bankovní domy v zahraničí, bude se o OKD za několik let psát jenom v dějepisu. A naději budou mít zase noví piráti, aby se předvedli jako ti jediní spravedliví,“ uvedl Zbořil.

Ministr kultury a bývalý člen sněmovní komise k privatizaci těžební společnosti OKD Lubomír Zaorálek v nedělní Partii televize Prima zopakoval, že Sněmovně předloží ze zkoumání vlastní zprávu. Opět zpochybnil trestní oznámení, která z komise vzešla. Zaorálek tvrdí, že trestní oznámení nejsou podložená, osobně by je podával kvůli skutkům, ne na konkrétní lidi. Varoval před tím, že tito lidé nakonec budou žalovat stát kvůli ochraně osobnosti a stát jim bude muset platit peníze. „O tom jsem přesvědčený,“ řekl.

„Pan Zaorálek má svou zkušenost, když se musel zodpovídat kvůli výroku, že ‚Bakala je gauner‘. Jeho tvrzení, že tzv. poškození se budou hojit na ČR podobně jako dříve pan Šťáva a později jeho nástupci ve sporu s Diag Human, je skoro pravdivé. A tehdy šlo jen o jednu větu z dopisu ministra zdravotnictví Martina Bojara. Málem došlo na obstavování, ve skutečnosti vykrádání, uměleckých děl spravovaných státem. Přepokládám, že v tom materiálu poslanecké komise bude takových slůvek nepočítaně. Asi nebude stačit jenom před volbami volat, ‚Pusťte nás a ně!‘, ale také se zamyslet nad tím, co se stane, až budeme připuštěni. Snad si ještě někdo pamatuje, co to bylo ‚Konto separato‘, na které ‚odkláněl‘ pro sebe peníze hrabat Larischů jejich finanční poradce Zajíček alias Zajitschek,“ uzavírá dnešní Rozjezd Zdeněk Zbořil.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soupis branců. Zbořil k tomu, co prošlo bez pozornosti

12:08 Soupis branců. Zbořil k tomu, co prošlo bez pozornosti

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „V této souvislosti mne ale také zaujalo nadšení mladých lidí v některých evr…