Dnes je 19.10.2018, svátek má Michaela
17°C Dnes 14°C Sobota 10°C Neděle
EUR: 25,815 USD: 22,050 Další měny

Jaké osvětlení do koupelny je nejlepší?

V koupelně se často upravujeme nebo se zde nacházíme hlavně, když venku není dostatečné přirozené světlo. Je proto důležité zvolit vhodný typ osvětlení. Správně použitým světlem dokážeme vykouzlit podmínky jako za denního světla, čímž snadno zjistíme, jak budeme vypadat i během dne a ne pouze v pološeru v koupelně. Výběr světla do koupelny má svá vlastní specifika, kterých je nutné se držet. O co přesně jde a jak si vybrat to nejlepší osvětlení do koupelny? S tím vám poradíme v tomto článku.

 

                                                    

 

Dodržení elektrické bezpečnosti
U instalace nového osvětlení v koupelně je velmi důležité dodržení bezpečnosti. Při plánování, kam světlo umístíme, je vždy nutné dbát na to, aby zdroj elektrické energie byl v dostatečné vzdálenosti od vodního zdroje. Snažte se co nejvíce snížit riziko, že dojde k vzájemnému kontaktu a problému způsobených reakcí vody a elektřiny. Před samotnou instalací se vždy poraďte s odborníkem, který vám poradí, jestli se zdroj osvětlení nachází v zóně, která je mimo hlavní nebezpečí. 


Stropní svítidla
Jednou z klasických možností, jak osvětlit koupelnu, je pořízení stropních svítidel. Umístění na stropu umožňuje víceméně rovnoměrné rozprostření světla v místnosti. Problém ovšem může nastat v případě, že světlo bude dopadat na zrcadlo ze špatného úhlu nebo že mu budou stínit hrany sprchového koutu. Pokud chceme mít opravdu pořádně osvětlenou koupelnu, většinou platí, že jedno klasické stropní svítidlo nestačí. 

 

                                                   


Bodové osvětlení
Skvělá možnost, jak umístit světla do jednoho místa, ale světlo rozptýlit různými směry, je možnošt využití bodových světel. Při pořízení světla, které disponuje třemi jednotlivými bodovými světly, která se dají libovolně natáčet, dosáhnete efektu plně a rovnoměrně osvícené místnosti. Světlo tak může směřovat do všech rohů, přirozeně osvítit zrcadlo a zamezit vzniku příliš ostrých stínů. Umístění tohoto světla je velmi volné. Dá se připevnit na strop nebo na některou ze stěn. Od jeho umístění následně zvolíme natočení jednotlivých bodových světýlek tak, abychom dosáhli požadavoného efektu osvícení. 


Světlovod
Světlovod je trubicovité střešní okno, kterým je přiváděno světlo přímo ze střechy. Jedná se vlastně o vytvoření díry, kterou bude proudit přirozené denní světlo. Skvěle se hodí do tmavších koutů nebo místností, kde není ideální zavádět a instalovat velké množství elektrických přístrojů, jako právě v koupelně. Samozřejmě, že i přes přítomnost světlovou je nutné nainstalovat i běžné světkim které bude svítit večer nebo ráno, když je venku ještě tma.  Instalace světlovou je vesměs jednoduchá, ale hodně záleží na výchozích podmínkách a možnostech vašeho domu nebo bytu. Platí, že čím menší vzdálenost od střechy, tím komplikovanější bude zavedení světlovodu. 


Osvětlení zrcadla
Ráno se staráme o to, abychom vypadali hezky. Ženy se touží správně namalovat, muži zase chtějí dostatečně vidět na holení. A právě pro tyto účely se hodí mít nasvícené zrcadlo. Vhodné nasvícení z více stran, aby nevznikaly zkreslující úhly. Nejlepší je kombinace klasického stropního svítidla právě s osvíceným zrcadlem. Když budete potřebovat, stačí rozsvítit pouze zrcadlo nebo naopak. A v případě, že si zapnete všechno najednou, dosáhnete světla jako ve filmovém ateliéru, což vám umožní dosáhnout skvělých výsledků při malování nebo jiné péči o svůj zevnějšek. 

 

                                                       


Nástěnná svítidla
Další možností, kam umístit osvětlení je stěna. Snažte se umístit osvětlení co nejblíže sprchovému koutu, ale zároveň je důležité dbát na dodržení minimální bezpečné vzdálenosti, aby nedošlo k problémům způsobeným při kontaktu elektřiny s vodou. Jako nástěnné svítidlo můžete použít klasické plošné světlo nebo zvolit bodové světlo s několika nastavitelnými světelnými body. Výběr vhodného zdroje světla záleží na velikosti vaší koupelny a jejím rozčlenění. V případě, že máte malinkou koupelnu, bude stačit dobře zvolené místo pro umístění jednoho světla. Pokud jste majiteli velké koupelny, pravděpodobně se neobejdete alespoň bez dvou světel. 


Kam světlo umístit?
Pokud máte za sebou výběr typu a dokonce i konkrétního modelu osvětlení, přichází na řadu vyřešit otázku, kam světlo umístíte. I když se jedná o poměrně banální problém, při plánování nové koupelny je nutné vzít v potaz mnoho věcí. Kudy je možné vést elektrické kabely, jaká je bezpečná vzdálenost od sprchového koutu, kde je umístěno zrcadlo, jak velká je koupelna a jestli je zde zdroj přirozeného denního světla nebo se vždy budete spoléhat pouze na umělé osvětlení. Zvažte i možnost využití světlovodu, případě si rozmyslete, v jakých úhlech bude umístění světel nejlepší. Pro profesionální výsledek je dobré zeptat se architekta nebo odborníka na osvětlovací techniku, kteří vám jistě dokážou dát přesně cílenou radu, která vám pomůže s vyřešením problému, jaké osvětlení je nejlepší pro použití v koupelně. Získáte tak i jistotu, že jste na nic nezapomněli a že po ukončení rekonstrukce nebo výstavby nezjistíte, že v koupelně máte velmi málo světla.
 

 

Zadejte si poptávku zdarma, ušetřete až 40% z koncové ceny. Poptejte zdarma jakékoliv služby nebo zboží a získejte nejlepší nabídku! Poptávat můžete cokoliv, např. překlady angličtina, němčina, ruština, cestovní kanceláře, letenky, stavební firmy, prodej a pronájem bytů v Praze, Brně, Ostravě, zateplení, stavební firmy, stavební materiál, klimatizace, solární systémy, stavební dozor, tepelná čerpadla, zednické práce, ubytování, jazykové školy, hypotéky, úvěry, reklamní agentury, tiskárny, autobazary, nová i ojetá vozidla a motocykly, náhradní díly, autodoprava, servisy, disky a pneumatiky, LPG, CNG, pojištění, leasing nebo například notářské a advokátní služby a mnoho a mnoho dalších oborů… 
Poptávky zdarma se vyplatí, ale pamatujte, že nejlevnější není vždy nejlepší. Vybírejte podle referencí dodavatelů a za své peníze chtějte vždy to nejlepší, co můžete dostat.

 

Zadejte si poptávku zdarma, ušetřete až 40% z koncové ceny. Poptejte zdarma jakékoliv služby nebo zboží a získejte nejlepší nabídku! Poptávat můžete cokoliv, např. překlady angličtina, němčina, ruština, cestovní kanceláře, letenky, prodej a pronájem bytů v Praze, Brně, Ostravě, zateplení, stavební firmy, stavební materiál, klimatizace, solární systémy, stavební dozor, tepelná čerpadla, zednické práce, ubytování, jazykové školy, hypotéky, úvěry, reklamní agentury, tiskárny, autobazary, nová i ojetá vozidla a motocykly, náhradní díly, autodoprava, servisy, disky a pneumatiky, LPG, CNG, pojištění, leasing nebo například notářské a advokátní služby a mnoho a mnoho dalších oborů…

Poptávky zdarma se vyplatí, ale pamatujte, že nejlevnější není vždy nejlepší. Vybírejte podle referencí dodavatelů a za své peníze chtějte vždy to nejlepší, co můžete dostat.

Kategorie: Bydlení