Dnes je 19.10.2018, svátek má Michaela
17°C Dnes 14°C Sobota 10°C Neděle
EUR: 25,815 USD: 22,050 Další měny

Zahrada na jaře

Zima se pomalu chýlí ke konci a nastává čas jara. Probouzí se květiny, ptáci začínají více zpívat a dny se prodlužují. Právě tento čas znamená také začátek prací na zahradě. Po vydatném zimním spánku je potřeba připravit celou řadu věcí, než opět zahájíme novou sezónu.

                                                              

 

Nová výsadba keřů, stromů nebo rostlin
Jaro je ideálním časem pro výsadbu nových keřů, ovocných nebo okrasných stromů a samozřejmě i rostlin, které snesou nižší teploty a nejsou příliš náchylné. Na jaře se vysazují hlavně ovocné stromy. Jedná se hlavně o takové druhy nebo sazenice, které nemají příliš bohatý kořenový obal a potřebují ho co nejrychleji vytvořit. Pokud tedy plánujete výsadbu meruňky, nektarinky nebo broskve, jedná se o ideální čas. V teplejším počasí, tedy spíše až v dubnu, se hodí vysazovat břízy, jehličnany a další okrasné stálezelené dřeviny, jako jsou túje. Před výsadbou mějte vždy na paměti, že je vhodné umísťovat rostlinu do předem připravené jámy, v jejímž okolí bude prokypřená a ideálně i hnojivem obohacená půda. Dalším typem, jak urychlit a pomoci vhodnému růstu nového keře nebo stromu, je jeho vhodné seříznutí. Najděte si, jak se ošetřuje daný typ rostliny a podle toho proveďte řez. 


Připravte si záhony na zeleninu
Pomalu se blíží doba, kdy začneme ven sázet předpěstované sazenice nejrůznější zeleniny, jako jsou kedlubny, brokolice, rajčata, cukety a další. Ale ještě předtím, než nám pořádně vyrostou v teplých podmínkách uvnitř, musíme si připravit záhony. Půdu pečlivě prokypříme a ideálně doplníme o kompost nebo zakoupené hnojivo, kterým do půdy dodáme potřebné živiny, které nám pomohou dosáhnout větších výnosů a získat chutnější zeleninu nebo krásnější okrasné květiny. 


Vysejte nebo přesázejte rané druhy
Protože příprava zeleninové nebo okrasné zahrady nezačíná vždy pouze venku na záhonu, ale mnohdy musíme rostliny předpěstovat, připravte si vhodné podmínky pro vysévání nových rostlinek. Ideální jsou malé pařníčky nebo zakryté nádoby s pár malými otvory, kde se vytvoří odpovídající klima pro klíčení a růst malých rostlinek. Pro předpěstování se hodí zejména rajčata, okurky, kedlubny, salát, brokolice, kapusta nebo cuketa. Mějte na paměti, že pokud si rostlinku v klidu a v teple předpěstujete, bude o něco silnější, když jí umístíte na záhon a jen tak jí něco nezničí. Při předpěstování si kupte kvalitní zeminu, kterou předtím ošetřete speciální dezinfekcí nebo teplem. Zabráníte tak vzniku potíží se smutnicemi nebo jinými parazity, kteří dokážou úplně zničit veškerou vaši snahu a pěstování rostlinek. Pro ideální načasování výsevu se řiďte pokyny uvedenými na zadní straně sáčku se semínky, kde se dozvíte vše potřebné, co je nutné pro úspěšné pěstování. 


Živiny pro trávník
I trávník potřebuje po zimě vzpruhu. Ještě nezačal tolik růst, a proto ho nejdříve nesekáme. Prvním krokem je odstranění zbytků plevelu a nežádoucích rostlin, které kazí dojem z upraveného trávníku. V dalším kroku si obstaráme vhodné hnojivo, kterým ošetříme plochu trávníku, což pomůže jeho růstu, hustotě a také správné zelenosti. Sledujte, jestli pH půdy, na které trávník roste, není příliš kyselé nebo zásadité. V případě, že začnete pozorovat nežádoucí efekty, jako je žloutnutí, usychání nebo výskyt nevzhledných fleků na trávníku, zvolte vhodná opatření, jako jsou správná hnojiva nebo postřiky. U postřiků však dejte pozor, aby byly co nejvíce šetrné k životnímu prostředí a k této metodě se uchylujte pouze v případě, kdy je víceméně nemožné odstranit veškerý plevel nebo nežádoucí rostliny ručně nebo jinou mechanickou cestou. 


Hnojivo pro lepší úrodu ovocných stromů
Abyste si v létě mohli užít sladkých plodů ovocných stromů, je dobré dodat jim nové živiny. V dnešní době jsou na trhu k dostání speciální tekutá hnojiva, která se poměrně rychle vstřebávají, a rostlina je začne využívat téměř okamžitě. Dobrou metodou je také obohacení okolní půdy novým substrátem bohatým na živiny. V tomto případě však dbejte na to, abyste nepoškodili rostliny stromu, což by mu naopak ublížilo. Při výběru a aplikace se samozřejmě řiďte radami uvedenými na balení. Zbytečně příliš velké dávky hnojiva totiž mohou mít negativní účinek a důležité je sledovat rovnováhu všech klíčových prvků. 


Odstranění nepořádku a upravená zahrada
Cílem obnovy po zimě je i dosažení pořádku a navracení upraveného vzhledu na zahradu. Zbavte se starého a zetleného listí a odstraňte všechen nepořádek, který mohl zbýt po zimě. Dodělejte všechny resty, které jste před zimou nestihli a naplánujte si, kde co vysadíte. Čím dříve totiž začnete, tím dříve budete mít krásnou a upravenou zahradu, která bude naplno připravená na novou sezónu. Nezáleží na tom, jestli máte zahradu pouze pro okrasné účely nebo si na ní pěstujete domácí zeleninu. Vždy platí, že správně upravená a operovávaná zahrada se vám odvděčí krásným kvetením, příjemným prostředím nebo bohatou úrodou ovoce a zeleniny. A kromě toho je upravená zahrada vizitkou každého majitele domu a dává okolí jasnou zprávu, jak hodně vám záleží na vašem majetku a prostředí, ve kterém žijete. 
 

 

Zadejte si poptávku zdarma, ušetřete až 40% z koncové ceny. Poptejte zdarma jakékoliv služby nebo zboží a získejte nejlepší nabídku! Poptávat můžete cokoliv, např. překlady angličtina, němčina, ruština, cestovní kanceláře, letenky, stavební firmy, prodej a pronájem bytů v Praze, Brně, Ostravě, zateplení, stavební firmy, stavební materiál, klimatizace, solární systémy, stavební dozor, tepelná čerpadla, zednické práce, ubytování, jazykové školy, hypotéky, úvěry, reklamní agentury, tiskárny, autobazary, nová i ojetá vozidla a motocykly, náhradní díly, autodoprava, servisy, disky a pneumatiky, LPG, CNG, pojištění, leasing nebo například notářské a advokátní služby a mnoho a mnoho dalších oborů… 
Poptávky zdarma se vyplatí, ale pamatujte, že nejlevnější není vždy nejlepší. Vybírejte podle referencí dodavatelů a za své peníze chtějte vždy to nejlepší, co můžete dostat.

 

Zadejte si poptávku zdarma, ušetřete až 40% z koncové ceny. Poptejte zdarma jakékoliv služby nebo zboží a získejte nejlepší nabídku! Poptávat můžete cokoliv, např. překlady angličtina, němčina, ruština, cestovní kanceláře, letenky, prodej a pronájem bytů v Praze, Brně, Ostravě, zateplení, stavební firmy, stavební materiál, klimatizace, solární systémy, stavební dozor, tepelná čerpadla, zednické práce, ubytování, jazykové školy, hypotéky, úvěry, reklamní agentury, tiskárny, autobazary, nová i ojetá vozidla a motocykly, náhradní díly, autodoprava, servisy, disky a pneumatiky, LPG, CNG, pojištění, leasing nebo například notářské a advokátní služby a mnoho a mnoho dalších oborů…

Poptávky zdarma se vyplatí, ale pamatujte, že nejlevnější není vždy nejlepší. Vybírejte podle referencí dodavatelů a za své peníze chtějte vždy to nejlepší, co můžete dostat.

Kategorie: Bydlení