Dnes je 21.9.2018, svátek má Matouš
25°C Dnes 15°C Sobota 14°C Neděle
EUR: 25,815 USD: 22,050 Další měny

Před 129 lety se narodil jeden z nejkrvavějších diktátorů Adolf Hitler

Rakušan, neúspěšný malíř, držitel Železného kříže z 1. světové války, německý kancléř, diktátor a původce 2. světové války - to vše byl syn rakouského celního úředníka, Adolf Hitler.

 

                                                             

Adolf Hitler  se narodil 20. dubna 1889 v rakouském Braunau am Inn a zemřel 30. dubna 1945 v obleženém Berlíně. Tento muž byl zcela odpovědný za zločiny nacistické německé říše, za vyvražďování Židů, Romů, homosexuálů nebo postižených. 

Hitler pocházel z rodiny rakouského celního úředníka, po smrti svých rodičů se jako neúspěšný malíř snažil přežít ve Vídni, kde ho jeho neúspěchy posunuly směrem k antisemitismu a nacionalismu. Po vypuknutí první světové války se dobrovolně přihlásil do německé armády a v bojích byl zraněn. Obdržel Železný kříž.

V roce 1919 vstoupil do nacistické strany a díky své výřečnosti pro ni získal  mnoho členů. Po nezdařeném mnichovském puči 8. a 9. listopadu 1923 byl odsouzen a poslán do vězení, kde sepsal své hlavní programové dílo Mein Kampf. Po vypuknutí velké hospodářské krize koncem dvacátých let se v těžce postiženém Německu začalo dařit extremistům a Hitlerova NSDAP se vypracovala na nejsilnější politickou stranu země, navíc přitom získala i podporu části konzervativních elit a průmyslníků, kteří se obávali rostoucího vlivu komunistů.

Roku 1933 dosáhl Hitler jmenování kancléřem, zprvu ve spojenectví s částí konzervativců, brzy však na sebe nacisté nevybíravými metodami strhli absolutní moc. Hitler se tvrdě vypořádal s opozicí ve vlastní straně i mimo ni, k obětem takzvané noci dlouhých nožů z 29. na 30. června 1934 patřili i velitelé stranické milice SA nebo předchozí kancléř Kurt von Schleicher.

Německo začalo zbrojit a Hitler metodou stupňování požadavků a hrozbou agrese dosáhl významných ústupků ze strany západních států. Roku 1938 tak k Německé říši mohl připojit Rakousko a na základě Mnichovské dohody část Československa.

Roku 1939 obsadila německá vojska zbytek českých zemí a po dohodě se Sovětským svazem větší část Polska. Napadení Polska však vyvolalo světovou válku, které se Hitler ze začátku snažil předejít. S Velkou Británií válčit nechtěl. Roku 1940 německá armáda zvítězila nad Francií, následujícího roku přepadla Sovětský svaz a postoupila hluboko do jeho území.

Od roku 1943 se však začala karta obracet a Spojenci začali vítězit. Hitler svými nevhodnými zásahy do velení armády situaci armády, letectva a námořnictva ještě zhoršoval. například počátkem roku 1943 debakl operace proti spojeneckým konvojům rozzuřil Hitlera tak, že nařídil, aby byly všechny velké hladinové lodě vyřazeny a peníze investovány do výstavby ponorek. Admirálu Karlu Dönitzovi se naštěstí podařilo přesvědčit Hitlera, aby hladinovou flotilu úplně nezlikvidoval. Německé Luftwaffe zse zdržoval výstavbu nových letadel nesmyslnými požadavky a tak by bylo možné pokračovat.

Roku 1944 vyvázl z atentátu, který zosnovala skupina důstojníků v čele s plukovníkem Stauffenbergem, protože chtěla předejít drtivé porážce, k níž se pod Hitlerovým neschopným a fanatickým velením schylovalo.

Na jaře 1945 Hitler uvízl v obleženém hlavním městě a 30. dubna spáchal ve svém bunkru sebevraždu spolu se svou družkou Evou Braunovou, kterou si těsně předtím vzal za manželku.

Zadejte si poptávku zdarma, ušetřete až 40% z koncové ceny. Poptejte zdarma jakékoliv služby nebo zboží a získejte nejlepší nabídku! Poptávat můžete cokoliv, např. překlady angličtina, němčina, ruština, cestovní kanceláře, letenky, prodej a pronájem bytů v Praze, Brně, Ostravě, zateplení, stavební firmy, stavební materiál, klimatizace, solární systémy, stavební dozor, tepelná čerpadla, zednické práce, ubytování, jazykové školy, hypotéky, úvěry, reklamní agentury, tiskárny, autobazary, nová i ojetá vozidla a motocykly, náhradní díly, autodoprava, servisy, disky a pneumatiky, LPG, CNG, pojištění, leasing nebo například notářské a advokátní služby a mnoho a mnoho dalších oborů…

Poptávky zdarma se vyplatí, ale pamatujte, že nejlevnější není vždy nejlepší. Vybírejte podle referencí dodavatelů a za své peníze chtějte vždy to nejlepší, co můžete dostat.

Kategorie: Historie Zahraničí