Dnes je 21.9.2018, svátek má Matouš
25°C Dnes 15°C Sobota 14°C Neděle
EUR: 25,815 USD: 22,050 Další měny

Dehydratace, vyčerpání, zima a hladoví žraloci. Posádka potopeného křižníku USS Indianopolis ke konci války zažila peklo

Posádka potopeného těžkého křižníku USS Indianopolis si ke konci války prošla hotovým peklem. Poté, co japonská torpéda poslala křižník ke dnu, ocitli se přeživší sami bez pomoci několik dnů na otevřeném moři.

 

                                                               

Americký těžký křižník USS Indianopolis plnil v červenci 1945 důležitou misi v končící druhé světové válce. Převážel atomovou bombu Little Boy na tichomořský ostrov Tinian. První atomová bomba pak byla 6. 8. 1945  shozena na japonské město Hirošimu, aby se urychlil konec války.

30. července 1945 na zpáteční cestě, kdy mělo plavidlo namířeno směrem na Filipíny, si však Indianopolis vybral porci smůly, když se ocitl v hledáčku japonské ponorky I-58. Ta na americký křižník vypálila dvě torpéda, které jej poslaly ke dnu i s 1 200 členy posádky. Námořníci, jež útok japonské ponorky přežili, se museli čtyři dny připravit na nejtěžší chvilky svého života. Na to je nemohl připravit žádný výcvik, který předtím absolvovali.

Kromě všudypřítomné zimy, chladu, dehydratace, a otravy slanou vodou pro ně představovalo největší nebezpečí, které číhalo pod vodou. Vyhladovělí žraloci na ztroskotavší námořníky pořádaly doslova nájezdy. Obrana proti takovým útokům na otevřeném moři byla nulová. V záchranných vestách, které navíc v několikadenním pobytu na moři postupně vlhly a stahovaly přeživší pod vodu, byli námořníci vystaveni prakticky jisté smrti.

Pokud však vystresované námořníky nezabili žraloci, udělali to navzájem. Po několika dnech se totiž přidaly halucinogenní stavy a přeživší začali v sami sobě vidět nepřátelé - Japonce. Docházelo k těžko představitelným situacím, kdy se námořníci navzájem podřezávali.

Čtyřdenní peklo nakonec skončilo v okamžiku, kdy několik stovek přeživších objevilo průzkumné letadlo Lockheed PV-1. Postupně byly zalarmována další plavidla, která se vydala na pomoc námořníkům. Nakonec bylo zachráněno 300 přeživších.

Ze ztráty křižníku se posléze zodpovídal kapitán Charles McVay. Tomu bylo u vojenského soudu kladeno za vinu, že nedostatečně manévroval, aby se vyhnul útoku ponorky. McVay byl vlastně jediným viníkem katastrofy Indianopolisu. O 20 let později spáchal sebevraždu. Byl očištěn v roce 2000, kdy americká vláda konstatovala, že McVay nenese vinu za ztrátu křižníku.

V roce 2017 objevil vrak Indianopolisu v hloubce 5 500 metrů tým Paula Allena.

Zadejte si poptávku zdarma, ušetřete až 40% z koncové ceny. Poptejte zdarma jakékoliv služby nebo zboží a získejte nejlepší nabídku! Poptávat můžete cokoliv, např. překlady angličtina, němčina, ruština, cestovní kanceláře, letenky, prodej a pronájem bytů v Praze, Brně, Ostravě, zateplení, stavební firmy, stavební materiál, klimatizace, solární systémy, stavební dozor, tepelná čerpadla, zednické práce, ubytování, jazykové školy, hypotéky, úvěry, reklamní agentury, tiskárny, autobazary, nová i ojetá vozidla a motocykly, náhradní díly, autodoprava, servisy, disky a pneumatiky, LPG, CNG, pojištění, leasing nebo například notářské a advokátní služby a mnoho a mnoho dalších oborů…

Poptávky zdarma se vyplatí, ale pamatujte, že nejlevnější není vždy nejlepší. Vybírejte podle referencí dodavatelů a za své peníze chtějte vždy to nejlepší, co můžete dostat.

Kategorie: Historie Zahraničí