Dnes je 19.10.2018, svátek má Michaela
17°C Dnes 14°C Sobota 10°C Neděle
EUR: 25,815 USD: 22,050 Další měny

Defense One: Proč Čína obnovuje Sýrii

Čína bude mít pravděpodobně největší podíl na rekonstrukci válkou zmítané Sýrie. Strategickým cílem Pekingu je zahrnout tuto zemi do svého projektu nové hedvábné stezky, píše portál Defense One.

 

                                                              

Po 11 letech ničivé války bude Damašek potřebovat zahraniční pomoc pro obnovu země v objemu přinejmenším 250 miliard dolarů.

Členové skupiny Přátelé Sýrie, kam v první řadě patří USA, Kanada a Británie, zmrazili 9,6 miliard dolarů slíbené pomoci, dokud nedojde k „politickému přechodu", který zbaví Bašára Asada moci. V americkém Kongresu zase navrhli zákon „Žádná pomoc Asadovi", který zakazuje finanční asistenci oblastem, které kontroluje syrská vláda. Tím se uvolnila cestu Pekingu.

Vzhledem k tomu, že Sýrie leží na křižovatce Eurasie, Afriky a Blízkého východu, má pro čínskou novou hedvábnou stezku strategický význam. Kromě toho rekonstrukce Sýrie odpovídá i bezpečnostním zájmům Pekingu. V Sýrii na straně radikálů bojuje asi 5 000 Ujgurů, kteří později mohou způsobit problémy v čínské provincii Sin-ťiang. Peking proto možná chce zahájit rekonstrukční práce na severozápadě Sýrie, aby je připravil o útočiště.

V srpnu minulého roku se v Damašku konal první veletrh od začátku občanské války v roce 2011. Účastnili se ho investoři a podnikatelé z Číny, Ruska a Íránu. Čínská delegace loni rovněž navštívila Homs a Damašek. Další akce se konaly i v Pekingu. Za uplynulý rok syrsko-čínská vyjednávání přinesla rekonstrukční dohody v hodnotě 2 miliard dolarů a již dnes 80 % syrského exportu směřuje do Číny.

„Čínský velkolepý vstup do Sýrie umožní Asadovi rozvíjet území, které přímo kontroluje, zatímco periférie bude ležet v troskách," uvádí se v článku. „Čína věří, že Asad a jeho podporovatelé v Rusku a Íránu nejlépe dopomohou Pekingu dosáhnout strategických cílů v Sýrii: boj proti terorismu a záruku, že se k moci nedostane prozápadní vláda nebo islamisté," konstatuje Defense One.

Zadejte si poptávku zdarma, ušetřete až 40% z koncové ceny. Poptejte zdarma jakékoliv služby nebo zboží a získejte nejlepší nabídku! Poptávat můžete cokoliv, např. překlady angličtina, němčina, ruština, cestovní kanceláře, letenky, prodej a pronájem bytů v Praze, Brně, Ostravě, zateplení, stavební firmy, stavební materiál, klimatizace, solární systémy, stavební dozor, tepelná čerpadla, zednické práce, ubytování, jazykové školy, hypotéky, úvěry, reklamní agentury, tiskárny, autobazary, nová i ojetá vozidla a motocykly, náhradní díly, autodoprava, servisy, disky a pneumatiky, LPG, CNG, pojištění, leasing nebo například notářské a advokátní služby a mnoho a mnoho dalších oborů…

Poptávky zdarma se vyplatí, ale pamatujte, že nejlevnější není vždy nejlepší. Vybírejte podle referencí dodavatelů a za své peníze chtějte vždy to nejlepší, co můžete dostat.

Kategorie: Finance Zahraničí