Dnes je 21.9.2018, svátek má Matouš
25°C Dnes 15°C Sobota 14°C Neděle
EUR: 25,815 USD: 22,050 Další měny

Šéf GIBS odmítl Babišovu výzvu k rezignaci, přišla kontrola z financí

Na generální inspekci bezpečnostních sborů od pondělí úřaduje mimořádná kontrola z ministerstva financí. Devět kontrolorů přišlo poté, co Andrej Babiš dvakrát vyzval šéfa inspekce Michala Murína k rezignaci a ten odmítl. “Tak to bude se skandálem,” reagoval podle Murína premiér.

 

                                                            

Vláda v demisi pokračuje v personálních změnách, teď přišly na řadu bezpečnostní složky. Andrej Babiš podle zjištění Neovlivní.cz v uplynulém měsíci navštívil hned tři zástupce policie a inspekce a vyzval je k rezignaci. Jedním z nich byl i ředitel inspekce Michal Murín.

“Mluvili spolu celkem dvakrát, naposledy minulé úterý v osm hodin. Premiér to postavil tak, ať Murín řekne své podmínky odchodu a on je zváží. Argumentoval tím, že Murín nemá jeho důvěru. Když mu Murín řekl, že dobrovolně neodejde, Andrej Babiš reagoval v tom smyslu, že když to chce mít skandálem, bude to mít se skandálem,” popsal rozhovor pro Neovlivní.cz jeden z Murínových spolupracovníků.

Rozhovorem s premiérem to ale neskončilo. Ve čtvrtek přišel přípis z ministerstva financí a v pondělí nakráčelo na generální inspekci devět kontrolorů od Aleny Schillerové. A začali prověřovat, jak inspekce hospodaří, na co vynakládá peníze a podobně. Státní úřady přitom zpravidla kontroluje Nejvyšší kontrolní úřad.

Murín je už několikátým vysoce postaveným úředníkem, kterého se chce Babišova vláda v demisi zbavit. Už před koncem loňského roku to začalo odvoláním náměstků na několika úřadech, pokračovalo to šéfy dvou nemocnic, ředitelem CzechInvestu a nejnověji minulý týden ministr vnitra odvolal šéfa státní České pošty.

Šéf generální inspekce přitom není prvním člověkem  z bezpečnostních složek, který po nástupu Babišovy administrativy čelí tlaku na svůj odchod. Už v lednu rezignoval Zdeněk Blahut, náměstek civilní rozvědky a klíčový spojenec exministra vnitra Milana Chovance.

Další na řadě jsou pak podle zjištění Neovlivní.cz policejní prezident Tomáš Tuhým a pražský policejní šéf Miloš Trojánek. Ten se premiérovi postavil v kauze Čapí hnízdo, když podržel své podřízené, kteří se rozhodli premiéra, jeho rodinu a manažery stíhat pro podezření z dotačního podvodu.

A proč je dobré mít takovou generální inspekci pod kontrolou? Inspekce vyšetřuje mimo jiné prohřešky policistů. A řeší i vykonstruovaná trestní oznámení, kterými se různí obvinění pokoušejí zbavit nepohodlných policistů ze svých trestních kauz. I když se takové trestní oznámení nakonec ukáže jako nepodložené, při “správném” postupu inspekce může prověřování detektivů samotnou trestní kauzu, na které pracují, významně narušit.

Sabina Slonková

Zadejte si poptávku zdarma, ušetřete až 40% z koncové ceny. Poptejte zdarma jakékoliv služby nebo zboží a získejte nejlepší nabídku! Poptávat můžete cokoliv, např. překlady angličtina, němčina, ruština, cestovní kanceláře, letenky, prodej a pronájem bytů v Praze, Brně, Ostravě, zateplení, stavební firmy, stavební materiál, klimatizace, solární systémy, stavební dozor, tepelná čerpadla, zednické práce, ubytování, jazykové školy, hypotéky, úvěry, reklamní agentury, tiskárny, autobazary, nová i ojetá vozidla a motocykly, náhradní díly, autodoprava, servisy, disky a pneumatiky, LPG, CNG, pojištění, leasing nebo například notářské a advokátní služby a mnoho a mnoho dalších oborů…

Poptávky zdarma se vyplatí, ale pamatujte, že nejlevnější není vždy nejlepší. Vybírejte podle referencí dodavatelů a za své peníze chtějte vždy to nejlepší, co můžete dostat.

Kategorie: Domácí