Dnes je 21.9.2018, svátek má Matouš
25°C Dnes 15°C Sobota 14°C Neděle
EUR: 25,815 USD: 22,050 Další měny

DW: německý bojovník proti dopingu se rozhodl zjistit pravdu o norských astmaticích

Autor filmu o dopingu v Rusku se začal zabývat problémem olympijského národního týmu Norska. Německý novinář Hajo Seppelt zkritizoval současný dopingový systém, který umožňuje norským lyžařům užívat léky proti astmatu, aniž by informovali kontrolní orgány, píše Deutsche Welle.

 

                                                              

Noviny připomínají, že Norsko je na prvním místě v počtu medailí na Olympijských hrách v Pchjongčchangu, přičemž právě lyžaři přinesli svému týmu téměř polovinu všech zlatých medailí.

Podle veřejně dostupných údajů norští sportovci vzali s sebou na Olympiádu 6 tisíc dávek preparátů proti astmatu. To mnohonásobně — řádově v desítkách — překračuje počty dávek u ostatních týmů. Nutnost takového objemu léků vyvolala pochybnosti u Seppelta, který natočil film na toto téma za podpory švédského televizního kanálu SVT.

Podle slov DW u atletů, vystupujících v zimních disciplínách na výdrž, může často vzniknout takzvané astma fyzické zátěže. Proto není divu, že lyžaři, užívající prostředky proti této nemoci, jsou téměř v každém týmu.

Například v roce 2015 dostalo 11 ruských sportovců povolení k terapeutickému používání (TP) takových léků. Je zajímavé, že pokud atleti nepřesahují určité objemy spotřeby, nejsou povinni o tom informovat antidopingové agentury.

Nicméně rozsah tohoto jevu mezi norskými lyžaři již mnoho let upoutává pozornost tisku a sportovní veřejnosti. Před dvěma roky se velmi aktivně projednávala skutečnost, jak Norové používají protiastmatické prostředky. Tehdy byl při porušování pravidel TP přistižen jeden ze světových vůdců lyžařského sportu Martin Sundby, který opakovaně převyšoval povolenou dávku léku proti astmatu.

Nicméně Sportovní arbitrážní soud došel k závěru, že Nor to udělal neúmyslně, a Sundby byl pouze diskvalifikován na dva měsíce a byla mu zrušena dvě vítězství na Světovém poháru. V Pchjongčchangu už lyžař vyhrál jednu stříbrnou a dvě zlaté medaile, zdůrazňuje DW.

Ve svém novém filmu se Seppelt odvolává na výzkumy dánských vědců, potvrzující anabolické účinky na lidský organismus některých léků proti astmatu. „Je to zcela jasná „díra v plotě" pro lidi, kteří chtějí používat doping," tvrdí novinář. Podle jeho názoru je to „obrovský problém" pro světový sport, jehož řešením je třeba se aktivně zabývat, dochází k závěru Deutsche Welle.

Zadejte si poptávku zdarma, ušetřete až 40% z koncové ceny. Poptejte zdarma jakékoliv služby nebo zboží a získejte nejlepší nabídku! Poptávat můžete cokoliv, např. překlady angličtina, němčina, ruština, cestovní kanceláře, letenky, prodej a pronájem bytů v Praze, Brně, Ostravě, zateplení, stavební firmy, stavební materiál, klimatizace, solární systémy, stavební dozor, tepelná čerpadla, zednické práce, ubytování, jazykové školy, hypotéky, úvěry, reklamní agentury, tiskárny, autobazary, nová i ojetá vozidla a motocykly, náhradní díly, autodoprava, servisy, disky a pneumatiky, LPG, CNG, pojištění, leasing nebo například notářské a advokátní služby a mnoho a mnoho dalších oborů…

Poptávky zdarma se vyplatí, ale pamatujte, že nejlevnější není vždy nejlepší. Vybírejte podle referencí dodavatelů a za své peníze chtějte vždy to nejlepší, co můžete dostat.

Kategorie: Koktejl Zahraničí