Dnes je 21.9.2018, svátek má Matouš
25°C Dnes 15°C Sobota 14°C Neděle
EUR: 25,815 USD: 22,050 Další měny

Premiér jednal s evropskými lídry o rozpočtu EU a volbě nového předsedy Komise

Předseda vlády Andrej Babiš se zúčastnil neformální Evropské rady v Bruselu. Společně s dalšími evropskými lídry řešil způsob volby nového předsedy Evropské komise či snížení počtu europoslanců po brexitu. Na okraj bruselského summitu se český premiér setkal s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem.

 

                                                                   

Evropští státníci na úvod jednání mluvili o způsobu výběru příštího šéfa Evropské komise. Jeho volba bude na pořadu dne příští rok po volbách do Evropského parlamentu. Český premiér zdůraznil, že Evropa potřebuje nestrannou a nepolitickou Komisi. To je v rozporu s tzv. systémem Spitzenkadidaten, podle něhož kandidáty navrhují jednotlivé frakce v Evropském parlamentu. Proto Česká republika a většina členských zemí podporuje, aby návrh nového předsedy Komise byl v rukou prezidentů a premiérů členských států. Při debatě o institucionální reformě se lídři EU dále shodli na snížení počtu europoslanců. V návaznosti na odchod Velké Británie z EU by se celkový počet měl snížit na 705.

Druhým tématem neformálního summitu byl rozpočet EU po roce 2020. Jeho první návrh předloží Evropská komise letos v květnu. Vyjednávání o rozpočtu nicméně může trvat i několik let a EU se během něho bude muset vyrovnat i s odchodem Velké Británie. Český premiér dnes podpořil, aby byl příští rozpočet zaměřen na financování klíčových nových priorit, jako jsou migrace a bezpečnost. „Prioritou pro nás zůstává zachování dostatečného financování kohezní politiky a rovných podmínek pro podniky v rámci zemědělské politiky. Musíme mít příležitost si sami určovat, na co evropské peníze v Česku použijeme, abychom nebyli svázáni dopředu stanovenými striktními a zkostnatělými pravidly,“ uvedl po jednání předseda vlády.

Před jednáním Evropské rady se český premiér zúčastnil Mezinárodní konference k Sahelu, kde prezentoval finanční příspěvek ve výši 1 milionu eur, který schválila vláda tento týden na podporu bezpečnosti v regionu prostřednictvím rozvoje jednotek G5 Sahel Joint Force. Během roku 2018 pak ČR poskytne sahelskému regionu další 3 miliony eur, a to na rozvojové a humanitární projekty.

Na okraj neformálního summitu se Andrej Babiš setkal s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem. S oběma jednal o aktuálních otázkách, jako je reforma evropského azylového systému a efektivní řešení migrace mimo Evropu.

Zadejte si poptávku zdarma, ušetřete až 40% z koncové ceny. Poptejte zdarma jakékoliv služby nebo zboží a získejte nejlepší nabídku! Poptávat můžete cokoliv, např. překlady angličtina, němčina, ruština, cestovní kanceláře, letenky, prodej a pronájem bytů v Praze, Brně, Ostravě, zateplení, stavební firmy, stavební materiál, klimatizace, solární systémy, stavební dozor, tepelná čerpadla, zednické práce, ubytování, jazykové školy, hypotéky, úvěry, reklamní agentury, tiskárny, autobazary, nová i ojetá vozidla a motocykly, náhradní díly, autodoprava, servisy, disky a pneumatiky, LPG, CNG, pojištění, leasing nebo například notářské a advokátní služby a mnoho a mnoho dalších oborů…

Poptávky zdarma se vyplatí, ale pamatujte, že nejlevnější není vždy nejlepší. Vybírejte podle referencí dodavatelů a za své peníze chtějte vždy to nejlepší, co můžete dostat.

Kategorie: Domácí