Dnes je 21.9.2018, svátek má Matouš
25°C Dnes 15°C Sobota 14°C Neděle
EUR: 25,815 USD: 22,050 Další měny

Severní Korea ukořistila americkou loď a svět se v roce 1968 ocitl na prahu jaderné katastrofy

Americký prezident Lyndon Johnson v roce 1968 hrozil KLDR jadernou válkou, pokud nepropustí posádku ze špionážní lodi USS Pueblo, kterou zajali Severokorejci.

 

                                                           

Psal se rok 1968 a v rozděleném světě velmocí zuřila studená válka. Další kapitolou, která mohla skutečně přerůst v jaderný konflikt, bylo zajetí americké špionážní lodi USS Pueblo (známá též jako Auger 2) severokorejským režimem. Tu se podařilo ,,ukořistit" v roce 1968 a dodnes severokorejská propaganda tento ,,triumf" náležitě vyzdvihuje. USS Pueblo byla jediným americkým plavidlem, které zajal cizí stát.

Incident, který se odehrál 23. ledna 1968 tak v novodobé moderní historii nemá obdoby a nejen z důvodu, že hrozil přerůst v jadernou katastrofu. Špionážní plavidlo USS Pueblo se pohybovalo v tento den blízko severokorejského pobřeží, když byl spatřen stráží, která za americkým plavidlem poslala hlídkové čluny s ozbrojenou stráží. Loď se sice snažila z místa rychle uprchnout, ale Severokorejci po ní začali střílet, přičemž o život přišel jeden člen posádky. Dalších 82 pak KLDR zajala. Podle některých zdrojů jednala KLDR podle instrukcí Sovětského svazu, ale tento fakt se nepodařil dodnes hodnověrně ověřit. KLDR pak držela 11 měsíců posádku v nelidských podmínkách, což způsobilo vážnou roztržku mezi USA a stalinistickým režimem.

Sami Američané po svém propuštění vypověděli, že je Severokorejci nechali hladovět a brutálně mučili. Severokorejci také přinutili Američany, aby podepsali ponižující prohlášení, v němž stálo, že se už nikdy nezúčastní ,,hanebného" a agresivního jednání (špionáže) tohoto charakteru. Američané pak museli povinně studovat severokorejské propagandistické materiály a dodržovat přísná opatření vězení pod pohrůžkou všudypřítomného mučení.

Na situaci pak reagoval prezident Lyndon Johnson otevřenou výhrůžkou, že pokud nebudou zajatci propuštěni na svobodu, tak USA zahájí proti KLDR ,,nemilosrdný" jaderný útok. 

Nakonec však dal přednost vzájemným jednáním, které 23. prosince 1968 vyústily v propuštění 82 Američanů ze zajetí. USA musela splnit podmínky KLDR, které zahrnovaly přiznání ,,viny" a Američané museli písemně přislíbit, že už se v budoucnu nedopustí špionáže vůči KLDR. USA byly povinny se rovněž za incident omluvit. Propuštění členové USS Pueblo pak byli v USA vítáni jako hrdinové, kteří přežili nelidské podmínky panující v severokorejském zajetí. Stačilo však málo a kvůli zajaté špionážní lodi mohl propuknout konflikt s nedozírnými následky.

USS Pueblo se v současné době nachází v Pchjongjangu a slouží jako turistická atrakce. Ročně si ji prohlédne přibližně 250 000 lidí.

Zadejte si poptávku zdarma, ušetřete až 40% z koncové ceny. Poptejte zdarma jakékoliv služby nebo zboží a získejte nejlepší nabídku! Poptávat můžete cokoliv, např. překlady angličtina, němčina, ruština, cestovní kanceláře, letenky, prodej a pronájem bytů v Praze, Brně, Ostravě, zateplení, stavební firmy, stavební materiál, klimatizace, solární systémy, stavební dozor, tepelná čerpadla, zednické práce, ubytování, jazykové školy, hypotéky, úvěry, reklamní agentury, tiskárny, autobazary, nová i ojetá vozidla a motocykly, náhradní díly, autodoprava, servisy, disky a pneumatiky, LPG, CNG, pojištění, leasing nebo například notářské a advokátní služby a mnoho a mnoho dalších oborů…

Poptávky zdarma se vyplatí, ale pamatujte, že nejlevnější není vždy nejlepší. Vybírejte podle referencí dodavatelů a za své peníze chtějte vždy to nejlepší, co můžete dostat.

Kategorie: Historie Zahraničí