Dnes je 19.10.2018, svátek má Michaela
17°C Dnes 14°C Sobota 10°C Neděle
EUR: 25,815 USD: 22,050 Další měny

„Neúspěch zahraniční politiky USA“: proč zastavuje Trump vojenskou podporu Kurdů v Sýrii

Washington zreviduje strategii vojenské podpory svých spojenců v Sýrii. Prohlásili to v Bílém domě podle výsledků jednání prezidenta USA Donalda Trumpa a tureckého předáka Recepa Tayyipa Erdoğana. Jak upřesnili v Ankaře, jednalo se mj. o zastavení dodávek zbraní kurdským Lidovým obranným jednotkám

 

                                                                

Krok stranou

Nehledě na to, že Bílý dům neuvedl, v čem konkrétně budou tyto dohody spočívat, v Ankaře už oznámili Trumpův slib vzdát se podpory kurdských oddílů YPG (Lidových obranných jednotek). Turecké úřady je pokládají za bojové křídlo Strany kurdských pracujících, kterou označují za teroristickou.

„Prezident Trump v průběhu telefonické besedy ujistil prezidenta Erdoğana v tom, že dal jasný pokyn zastavit vojenskou pomoc YPG. Podle jeho slov, této hlouposti bylo třeba učinit přítrž už dříve. Vítáme toto rozhodnutí a budeme sledovat jeho realizaci," prohlásil ministr zahraničních věcí Turecka Mevlüt Çavuşoğlu, kdy komentoval jednání obou předáků.

Experti podotýkají, že když dal americký prezident Ankaře skutečně podobný slib, jde o zarážející odchylku od dříve zvolené strategii pro Sýrii. Vždyť na začátku svého prezidentství Donald Trump prohlašoval, že pokládá Kurdy div ne za nejbližší spojence USA.

„Musíme využít Kurdů. Musíme je ozbrojovat. Dokázali, že jsou výbornými bojovníky a věrnými spojenci. Musíme s nimi spolupracovat ještě více, než dříve," řekl v únoru 2016.

Vstříc Turecku

Tím, že slíbil Erdoğanovi zastavení podpory Kurdů, pokusil se Trump uspořádat vztahy s Ankarou, které nejsou v poslední době právě nejlepší. Řekl to v besedě s RT spisovatel a historik Gerald Horne, který rovněž podotkl, že není to první případ, kdy USA Kurdy zradily.

„Bude-li dohoda s Kurdy přece jen porušena, nebude to poprvé, co upadnou v nemilost Washingtonu. Podívejme se ale na tuto situaci vcelku. Pro nikoho přece není tajemstvím, že vztahy Washingtonu a Ankary se v poslední době zhoršují. Je jasné, že Trump a Erdoğan nemohou najít společný jazyk, zejména s ohledem na to, že Ankara nemůže docílit toho, aby jí Washington vydal jejího hlavního politického oponenta — Gülena. Dnešní dohoda je pokusem tyto vztahy uspořádat", řekl Horne.

Schůzka v Soči

Experti se kromě toho shodují v názoru, že tento krok Washingtonu vstříc Ankaře popohnala nedávná schůzka v Soči, jíž se zúčastnili prezidenti Ruska, Íránu a Turecka.

„Změna názorů Trumpa ukazuje, co se ve skutečnosti děje v Sýrii, včetně neúspěchu zahraniční politiky USA. Ve Spojených státech se aktivně posuzovala nedávná schůzka v Soči prezidentů Turecka, Íránu a Ruska. V souvislosti s tím pokládám za možné vyslovit předpoklad, že tato schůzka nesporně napomohla pokroku v urovnání syrské krize a měla za následek Trumpův telefonát Erdoğanovi," uvažuje Horne.

S tím, že ruská úsilí pro urovnání v Sýrii mohla ovlivnit jednání USA, souhlasí také americký novinář, člen Hnutí solidarity se Sýrií Rick Sterling.

„Doufám, že v USA si přece jen uvědomují nutnost dodržovat mezinárodní zákony a stáhnou své síly ze Sýrie, které se tam nacházejí nezákonně, o což požádal Damašek," prohlásil expert.

Vyslovil přitom předpoklad, že pro Kurdy nebude změna pozice Washingtonu velkým překvapením.

„Kurdy i dříve už nejednou zradili. Myslím si, že nebudou nynější zprávou moc překvapeni. Pravděpodobně už mají rezervní plán pro případ, když se jich USA vzdají. Myslím si, že v souvislosti s tím mohou zrevidovat své vztahy a začít spolupracovat se syrskou vládou," uzavřel Rick Sterling.

Zadejte si poptávku zdarma, ušetřete až 40% z koncové ceny. Poptejte zdarma jakékoliv služby nebo zboží a získejte nejlepší nabídku! Poptávat můžete cokoliv, např. překlady angličtina, němčina, ruština, cestovní kanceláře, letenky, prodej a pronájem bytů v Praze, Brně, Ostravě, zateplení, stavební firmy, stavební materiál, klimatizace, solární systémy, stavební dozor, tepelná čerpadla, zednické práce, ubytování, jazykové školy, hypotéky, úvěry, reklamní agentury, tiskárny, autobazary, nová i ojetá vozidla a motocykly, náhradní díly, autodoprava, servisy, disky a pneumatiky, LPG, CNG, pojištění, leasing nebo například notářské a advokátní služby a mnoho a mnoho dalších oborů…

Poptávky zdarma se vyplatí, ale pamatujte, že nejlevnější není vždy nejlepší. Vybírejte podle referencí dodavatelů a za své peníze chtějte vždy to nejlepší, co můžete dostat.

Kategorie: Zahraničí